POMOC POWODZIANOM
w związku z tragiczną sytuacją powodziową, Caritas diecezjalna zbiera dary dla osób poszkodowanych przez powódź w postaci:
– wody pitnej;
– konserw, dań gotowych;
– żywności z długim terminem ważności;
– artykułów higienicznych i czyszczących.
Serdecznie zachęcamy waszych parafian do włączenia się w niniejszą pomoc.
DARY TE MOŻNA SKŁADAĆ W DOMU KATECHETYCZNYM
bądź bezpośrednio :
Zebrane dary prosimy dostarczyć do magazynu Caritas w Gliwicach, ul. Ziemowita 3B
ks. Eugeniusz Bill- proboszcz
STANDARDY OCHRONY DZIECI
Standardy ochrony dzieci
- Preambuła
W parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa W Nakle Śląskim.
został opracowany i wprowadzony w życie niniejszy dokument, który stanowi realizację obowiązku prawnego dotyczącego wprowadzenia we wszelkich instytucjach, w których przebywają dzieci, standardów ich ochrony przed krzywdzeniem [ustawa z dnia 28 lipca 2023 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2023 poz. 1606)]. Opracowując dokument, braliśmy pod uwagę wytyczne zarówno prawa państwowego, jak i kościelnego.
Kościół wdrażając standardy ochrony dzieci przed przemocą wpisuje się w realizację misji powierzonej mu przez Pana, aby nie zginęło żadne z tych najmniejszych. W oparciu to tę ewangeliczną misję uznaje, że dobro dziecka jest najważniejsze. Ludzie Kościoła przyjmują nie tylko ustawową, lecz przede wszystkim moralną odpowiedzialność za ochronę i promowanie dobra wszystkich dzieci oraz zobowiązują się dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczne i przyjazne środowisko, w którym dzieci są szanowane i doceniane. Niedopuszczalne jest bowiem stosowanie przez kogokolwiek wobec dziecka przemocy w jakiejkolwiek formie. Wszyscy jesteśmy więc zobowiązani do uczenia się rozpoznawania tych, którzy potrzebują pomocy i wsparcia oraz bezzwłocznego podejmowania działań w przypadku podejrzeń lub ujawnienia okoliczności, które mogą wskazywać, że dziecku zagraża lub dzieje się krzywda. Kościół działa sprawnie i zgodnie z procedurami, aby zapewnić dzieciom skuteczną pomoc i wsparcie na jak najwcześniejszym etapie, przestrzegając praw dziecka wynikających z Konwencji o Prawach Dziecka.
Odpowiedzialnym za wdrażanie w życie niniejszych standardów ochrony przed przemocą jest proboszcz (administrator) parafii. Standardy ochrony są dostępne w parafii i podane do publicznej wiadomości.
Objaśnienie terminów (słowniczek)
Osoby, ich role i funkcje w Kościele
ksiądz – duchowny chrześcijański posiadający święcenia kapłańskie.
kapłan – osoba, która spełnia w imieniu wspólnoty religijnej funkcje kultowe i rytualne.
duchowieństwo – biskupi, księża i diakoni.
osoby konsekrowane – osoby, które w sposób szczególny poświęcają życie Bogu. Łączy je konsekracja, która wiąże się ze złożeniem Bogu ślubów czystości oraz najczęściej również ubóstwa i posłuszeństwa, choć zależy to od formy życia konsekrowanego. Należą do nich członkowie stowarzyszeń zakonnych oraz świeckie osoby konsekrowane.
osoba świecka – członek Kościoła katolickiego i personel Kościoła inny niż biskupi, księża, diakoni i osoby zakonne.
biskup – biskup lub arcybiskup diecezjalny, ordynariusz ordynariatu i prałat Prałatury Personalnej Kościoła łacińskiego oraz hierarcha Kościołów wschodnich.
proboszcz, administrator – mianowany przez biskupa duszpasterz i zarządca parafii.
personel kościelny – duchowny, osoba zakonna lub inna osoba zatrudniona przez Kościół na podstawie umowy, podwykonawstwa, dobrowolnie lub nieodpłatnie.
szafarz nadzwyczajny Komunii Świętej – osoba wyznaczona do udzielania Komunii Świętej, gdy zabraknie odpowiedniej liczby szafarzy zwyczajnych.
wolontariusz – osoba, która na rzecz innych osób lub danej grupy społecznej, dobrowolnie i bezpłatnie świadczy pracę wykraczającą poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Określenie „bezpłatna” nie oznacza „bezinteresowna”, lecz „bez wynagrodzenia materialnego”.
organizator wyjazdu – osoba/podmiot uprawniony do organizacji wyjazdu dzieci – parafie, wspólnoty religijne, szkoły i placówki, przedsiębiorcy podlegający ustawie o usługach turystycznych, osoby fizyczne, osoby prawne i jednostki nieposiadające osobowości prawnej.
Organizacja posługi Kościoła
diecezja – jednostka administracyjna w kościołach chrześcijańskich podległa biskupowi.
parafia – określona wspólnota wiernych, utworzona na sposób stały w Kościele partykularnym, nad którą pasterską pieczę, pod zwierzchnictwem biskupa diecezjalnego, powierza się proboszczowi (administratorowi), jako jej własnemu pasterzowi.
duszpasterstwo, w tym duszpasterstwo parafialne – sytuacja, w której jedna osoba jest odpowiedzialna za dobro drugiej lub za wspólnotę wyznaniową. Obejmuje celebrowanie liturgii, zapewnienie porad i wsparcia duchowego, edukację, poradnictwo, opiekę medyczną i pomoc w potrzebie. Wszelka praca polegająca na nadzorze lub wychowaniu dzieci jest dziełem duszpasterskim.
duszpasterstwo pozaparafialne – duszpasterstwa, wspólnoty, grupy gromadzące młodych ludzi (młodzież licealna, studenci, młodzi dorośli), w tym wolontariaty, wakacyjne spotkania młodych (organizowane przez zakony, zgromadzenia zakonne, wspólnoty), festiwale młodzieżowe, rekolekcje wyjazdowe, wspólnoty różnych stanów, pielgrzymki piesze, pielgrzymki autokarowe, środowiska harcerskie. To dzieła, które mogą działać przy parafiach, ale mają struktury pozaparafialne.
Dzieci i osoby bezbronne
dziecko – osoba poniżej 18. roku życia.
wiek bezwzględnej ochrony – wiek niższy niż wiek zgody. Czynność seksualna z osobą w wieku ochronnym jest czynem zabronionym (wykorzystaniem seksualnym), a osoba dopuszczająca się jej i lub doprowadzająca do niej podlega odpowiedzialności karnej. W Polsce obecnie wynosi 15 lat.
dziecko wykorzystane seksualnie – każde dziecko w wieku bezwzględnej ochrony, jeśli osoba dojrzała seksualnie, czy to przez świadome działanie, czy też przez zaniedbywanie swoich społecznych obowiązków lub obowiązków wynikających ze specyficznej odpowiedzialności za dziecko, dopuszcza się zaangażowania dziecka w jakąkolwiek aktywność natury seksualnej, której intencją jest zaspokojenie osoby dorosłej (Standing Committee on Sexually Abused Children).
opiekun – osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem, uprawniona do reprezentacji dziecka oraz posiadająca władzę prawną do dbania o interesy osobiste i majątkowe innej osoby (rodzic, rodzic zastępczy lub osoba uprawniona przez rodzica).
zgoda opiekuna – zgoda rodziców albo zgoda opiekuna, rodzica zastępczego lub opiekuna tymczasowego. Jednak w przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka należy poinformować rodziców o konieczności rozstrzygnięcia sprawy przez sąd rodzinny (orzeczenie sądu opiekuńczego zastępuje zgodę rodziców).
osoba dorosła bezbronna zgodnie z art. 1 ust. 2 b) Vos Estis Lux Mundi – każda osoba znajdująca się w stanie niepełnosprawności, upośledzeniu fizycznym lub psychicznym albo pozbawiona wolności osobistej, która w rzeczywistości, nawet sporadycznie, ogranicza ich zdolność zrozumienia, chęci lub przeciwstawienia się przestępstwu w inny sposób.
Różne formy przemocy
uwikłanie – każda relacja, w której ktoś doświadcza strachu, lęku, poczucia winy, poczucia krzywdy, frustracji, poniżenia, zniewolenia, zależności, dominacji, niemożności bycia sobą, nieszczerości, braku autentyczności, przemocy emocjonalnej, fizycznej, seksualnej czy ekonomicznej.
nadużycie – postępowanie lub czyn niezgodny z przyjętymi normami postępowania, a nadużywać oznacza użyć ponad miarę oraz wykorzystać coś w niewłaściwy sposób lub w nadmiernym stopniu (SJP). 9
nadużycie władzy – nadużycie stanowiska, funkcji lub obowiązku w celu wykorzystania innej osoby. Może przybierać różne formy i obejmować sytuacje, w których dana osoba ma władzę nad inną osobą na mocy swojego związku (np. pracodawca i pracownik, nauczyciel i uczeń, trener i sportowiec, rodzic lub opiekun i dziecko, duchowny/osoba zakonna i parafianin) i wykorzystuje tę władzę na swoją korzyść.
przemoc duchowa – odwoływanie się do przekonań religijnych i wiary osoby w celu wyrządzenia jej szkody. Może mieć negatywny wpływ na duchowość osoby poszkodowanej, zwłaszcza gdy dopuszcza się jej osoba posiadająca duchowy autorytet i zaufanie w Kościele.
przemoc domowa – jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia, naruszające godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym wolność seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą (art. 2 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
zaniedbanie (wobec osoby dorosłej) – niezapewnienie przez opiekuna środków niezbędnych do życia osobie, którą się opiekuje.
przemoc wobec osób starszych – pojedyncze lub powtarzające się działanie lub brak odpowiedniego działania, mające miejsce w jakimkolwiek związku, w którym oczekuje się zaufania, które powoduje krzywdę lub cierpienie starszej osoby.
przemoc emocjonalna (dorośli) – powszechna forma przemocy mająca miejsce w bliskich związkach. Przemoc emocjonalna jest definiowana jako molestowanie, które ma miejsce, gdy dana osoba jest poddawana zachowaniom lub działaniom mającym na celu jej kontrolowanie, z zamiarem wyrządzenia jej krzywdy emocjonalnej lub strachu, poprzez manipulację, izolację lub zastraszanie.
bullying – znęcanie, zastraszanie, prześladowanie werbalne, społeczne, a także fizyczne.
gaslighting – przemoc psychiczna polegająca na manipulowania drugą osobą w taki sposób, że ofiara przemocy z czasem przestaje ufać swoim osądom, staje się zdezorientowana, zalękniona i traci zaufanie do swojej pamięci czy percepcji. Jeśli manipulacja jest stosowana stale i metodycznie, może w końcu doprowadzić do tego, że ofiara zacznie kwestionować swoje zdrowie psychiczne. W ten sposób manipulator przejmuje nad nią całkowitą kontrolę.
grooming (wobec dorosłego) – zachowania mające na celu izolację osoby, uczynienie jej zależną, skłonną do zaufania i bardziej podatną na agresywne zachowanie.
seksizm – uprzedzenie lub dyskryminacja ze względu na płeć.
seksualizacja – proces, w wyniku którego wartościowanie drugiej osoby oraz siebie samego/siebie samej dokonywane jest przez pryzmat atrakcyjności seksualnej, uprzedmiotowienie osoby pod względem seksualnym lub narzucanie seksualności w niewłaściwy sposób (wg Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego).10
cyberprzemoc – wszelka przemoc z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych – komunikatorów, czatów, stron internetowych, mediów społecznościowych, blogów, SMS-ów, MMS-ów. Może mieć formę wulgarnych wiadomości, obraźliwych komentarzy (hejt, trolling), rozpowszechniania zdjęć ukazujących dziecko w niekorzystnym świetle, zastraszania, śledzenia (cyberstalking), ujawniania tajemnic (outing) itp.
Wsparcie
Niebieska Linia – https://www.niebieskalinia.info/
procedura „Niebieskie Karty” – jest narzędziem, którego głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobie doznającej przemocy domowej, obejmuje też współpracę przedstawicieli różnych instytucji i podmiotów, które są zobowiązane do reagowania w przypadku uzyskania informacji o wystąpieniu przemocy domowej.
Przestępstwa motywowane seksualnie
przestępstwo kanoniczne wykorzystywania seksualnego – kanoniczne przestępstwa wykorzystywania seksualnego popełniane przez duchownych lub osoby konsekrowane, którymi są: zmuszanie kogoś, za pomocą przemocy, groźby lub nadużycia władzy, do wykonywania lub poddawania się czynnościom seksualnym; wykonywanie czynności seksualnych z dzieckiem lub osobą bezbronną; produkcję, wystawianie, posiadanie lub dystrybucję, w tym drogą elektroniczną, pornografii z udziałem dzieci, a także werbowanie lub nakłanianie dziecka lub osoby bezbronnej do udziału w tworzeniu pornografii popełnione przez duchownych lub osoby zakonne, o których mowa w artykule 1 §1 a) Vos Estis Lux Mundi.
przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności (art. 197-205 k.k.) – zgwałcenie (art. 197), wykorzystanie seksualne osoby bezradnej lub niepoczytalnej (art. 198), seksualne wykorzystanie zależności (art. 199), seksualne wykorzystanie dziecka (art. 200), uwodzenie dziecka poniżej lat 15 z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego lub sieci telekomunikacyjnej (art. 200a), propagowanie pedofilii (art. 200b), kazirodztwo (art. 201), pornografia (art. 202), zmuszanie do prostytucji (art. 203), czerpanie zysku z cudzego nierządu (art. 204).
Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym – rejestr obywateli polskich, którzy dopuścili się przestępstwa z pobudek seksualnych. Składa się z Rejestru publicznego i Rejestru z dostępem ograniczonym. https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-sprawcow-przestepstw-na-tle-seksualnym/
Osoby dramatu
osoba pokrzywdzona – osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo (art. 49 §1 k.p.k.).11
osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie – osoby najbliższe, inne osoby pozostające w stałym lub przemijającym stosunku zależności od osoby stosującej przemoc (art. 115 §11 Ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie).
skarżący – każda osoba składająca skargę, która może zawierać zarzut, podejrzenie, obawę lub zgłoszenie naruszenia prawa.
pozwany – osoba, na którą złożono skargę.
oskarżony – osoba, której postawiono zarzuty karne.
przestępca seksualny – osoba, która przyznała się do wykorzystania seksualnego lub której odpowiedzialność za wykorzystanie została orzeczona przez właściwy sąd i/lub procedurę kościelną.
Zespół ds. Prewencji i jego praca
osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci – osoba wyznaczona przez proboszcza (administratora), sprawująca nadzór nad prawidłowym stosowaniem standardów ochrony dzieci.
osoba zaufana – osoba wyznaczona przez proboszcza (administratora), ciesząca się zaufaniem i odpowiednio przygotowana, odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach dotyczących przemocy.
osoba odpowiedzialna za interwencję – zarządca placówki (proboszcz, administrator) odpowiedzialny za podejmowanie interwencji w przypadku zaistnienia przemocy.
kompetencje miękkie – umiejętności psychospołeczne, np. komunikatywność, asertywność.
konflikt interesów – sytuacja (postrzegana lub rzeczywista), w której powstaje konflikt pomiędzy obowiązkami służbowymi danej osoby a jej prywatnymi interesami, który może mieć wpływ na wykonywanie tych obowiązków. Taki konflikt zazwyczaj wiąże się z przeciwstawnymi zasadami lub niezgodnymi życzeniami lub potrzebami i może wystąpić, gdy osoba pełni wiele ról.
lojalność środowiskowa – silna lojalność wobec danego środowiska, grupy ludzi, wspólnoty, instytucji, przełożonego itp., która może przyjmować formy pozytywne, np. dochowanie tajemnicy, lub negatywne, np. niereagowanie bądź zaprzeczanie przemocy.
dane osobowe – wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania żyjącej osoby fizycznej, a także poszczególne informacje, które w połączeniu ze sobą mogą prowadzić do zidentyfikowania tożsamości danej osoby. Przykładowe dane osobowe: imię i nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail z imieniem i nazwiskiem, numer dowodu tożsamości, dane o lokalizacji, adres IP, dane przechowywane przez szpital lub lekarza, które mogą jednoznacznie wskazywać tożsamość danej osoby.
wniosek o wgląd w sytuację rodziny – pismo, które może zostać złożone przez każdą osobę fizyczną i prawną, która chce, aby sąd zbadał aktualną sytuację rodzinną. Wniosek nie podlega żadnej opłacie sądowej, może być złożony w każdej chwili i w przypadku jego odrzucenia przez sąd nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji wobec wnioskodawcy.
Formy przemocy wobec dziecka
przemoc wobec dzieci – wszelkie formy złego traktowania fizycznego i/lub emocjonalnego, wykorzystywania seksualnego, zaniedbania lub niedbałego traktowania, wyzysku komercyjnego lub innego, skutkujące rzeczywistą lub potencjalną szkodą dla zdrowia, przetrwania, rozwoju lub godności dziecka w kontekście relacji odpowiedzialności, zaufania lub siły. Dzieli się powszechnie na pięć podtypów: przemoc fizyczna, znęcanie się emocjonalne/psychiczne, zaniedbanie, narażenie na przemoc w rodzinie, wykorzystywanie seksualne. W kontekście Kościoła katolickiego ważne jest także uznanie przemocy duchowej za dodatkowy podtyp przemocy.
- przemoc fizyczna to przemoc, w wyniku której dziecko doznaje fizycznej krzywdy lub jest nią potencjalnie zagrożone. Krzywda ta następuje w wyniku działania bądź zaniechania działania ze strony rodzica lub innej osoby odpowiedzialnej za dziecko, lub której dziecko ufa, bądź która ma nad nim władzę. Przemoc fizyczna wobec dziecka może być czynnością powtarzalną lub jednorazową.
- przemoc psychiczna i emocjonalna to przewlekła, niefizyczna, szkodliwa interakcja wobec dziecka, obejmująca zarówno działania, jak i zaniechania. Zaliczamy do niej m.in. niedostępność emocjonalną, zaniedbywanie emocjonalne, relację z dzieckiem opartą na wrogości, obwinianiu, oczernianiu, odrzucaniu, nieodpowiednie rozwojowo lub niekonsekwentne interakcje z dzieckiem, niedostrzeganie lub nieuznawanie indywidualności dziecka i jego granic psychicznych.
- zaniedbywanie dziecka to chroniczne lub incydentalne niezaspokajanie jego podstawowych potrzeb fizycznych/psychicznych i/lub nierespektowanie jego podstawowych praw, powodujące zaburzenia jego zdrowia i/lub trudności w rozwoju. Do zaniedbywania dochodzi w relacji dziecka z osobą, która jest zobowiązana do opieki, wychowania, troski i ochrony dziecka.
- narażenie na przemoc w rodzinie – forma psychicznego znęcania się nad dzieckiem, w której dziecko jest obecne – słyszy lub widzi – gdy inny członek rodziny doświadcza przemocy fizycznej, psychicznej lub seksualnej albo widzi szkody wyrządzone osobom lub mieniu w wyniku agresywnego zachowania członka rodziny.
- wykorzystywanie seksualne dziecka – wykorzystanie seksualne dziecka to włączanie dziecka w aktywność seksualną, której nie jest ono w stanie w pełni zrozumieć i udzielić na nią świadomej zgody i/lub na którą nie jest dojrzałe rozwojowo i nie może zgodzić się w ważny prawnie sposób i/lub która jest niezgodna z normami prawnymi lub obyczajowymi danego społeczeństwa. Z wykorzystaniem seksualnym mamy do czynienia, gdy taka aktywność wystąpi między dzieckiem a dorosłym lub dzieckiem a innym dzieckiem, jeśli te osoby ze względu na wiek bądź stopień rozwoju pozostają w relacji opieki, zależności, władzy. Celem takiej aktywności jest zaspokojenie potrzeb innej osoby (World Health Organization). Obejmuje zachowania z kontaktem fizycznym (w tym penetracyjne) oraz bez kontaktu fizycznego, może wtedy przybrać formę seksualizacji, robienia zdjęć lub filmów wideo przedstawiających dzieci o charakterze jednoznacznie seksualnym, zmuszania dzieci do oglądania czynności seksualnych lub wzięcia w nich udziału lub zmuszania dzieci do uprawiania seksu lub angażowania się w czynności seksualne z innymi dziećmi lub dorosłymi. Obejmuje również wyzyskiwanie seksualne dzieci, czyli czerpanie zysku np. z pornografii z udziałem dzieci lub prostytucji dziecięcej. Grooming (wobec dziecka) – zachowania, których celem jest przygotowanie dziecka do wykorzystywania seksualnego. Obejmuje nawiązanie szczególnej relacji z dzieckiem, często również warunkowanie rodziców i innych dorosłych oraz osłabienie ich czujności, aby myśleli, że relacja z dzieckiem jest normalna i pozytywna.
przemoc rówieśnicza (agresja rówieśnicza, bullying) – występuje, gdy dziecko doświadcza różnych form przemocy ze strony rówieśników, bezpośrednio lub z użyciem technologii komunikacyjnych. Ma miejsce wtedy, gdy działanie ma na celu wyrządzenie komuś przykrości lub krzywdy (intencjonalność), ma charakter systematyczny (powtarzalność), a ofiara jest słabsza od sprawcy bądź grupy sprawców. Obejmuje przemoc werbalną (np. przezywanie, dogadywanie, ośmieszanie), relacyjną (np. wykluczenie z grupy, ignorowanie, nastawianie innych przeciwko osobie), fizyczną (np. pobicie, kopanie, popychanie, szarpanie), materialną (np. kradzież, niszczenie przedmiotów) oraz elektroniczną (złośliwy SMS lub e-mail, wpis w mediach społecznościowych, umieszczanie w Internecie zdjęć lub filmów ośmieszających ofiarę), a także przemoc podczas randki ze strony chłopaka/dziewczyny.
- Kodeks zachowań
Zasady chroniące dotyczące dzieci (granice zachowań)
Dzieckiem jest osoba, która nie ukończyła 18. roku życia. Dziecko, rozwijając się, konstytuuje siebie jako osobę. Potrzebuje do tego opieki, troski, serdeczności, kształcenia i wychowania. Dzieje się to w rodzinie, ale również poprzez relacje z autorytetami oraz wartościami przekazywanymi w środowisku rówieśniczym i wychowawczym. Wszelkie oddziaływanie wychowawcze zawsze musi się dokonywać z poszanowaniem woli rodziców bądź prawnych opiekunów.
Wprawdzie niemożliwe jest stworzenie wyczerpującej listy zachowań niepożądanych, ani też wskazanie precyzyjnych granic wszystkich zachowań, należy jednak kierować się poniższymi wskazówkami oraz roztropnością i wrażliwością ewangeliczną.
Zasady te dotyczą nie tylko relacji dorosły – dziecko, ale również relacji pomiędzy dziećmi (Załącznik 5).
Zasady chroniące w kontakcie bezpośrednim
- Wszystkie spotkania z dziećmi na terenie parafii organizowane są w miejscach oficjalnych, ogólnodostępnych i do tego przygotowanych.
- Nie można przebywać z dzieckiem sam na sam w warunkach odizolowanych. Jeżeli dobro dziecka wymaga indywidualnego spotkania, nie może się ono odbywać w sekrecie (zalecane powiadomienie rodziców lub przełożonego) i w warunkach odizolowanych. Osoba przeprowadzająca spotkanie powinna zatroszczyć się o transparentność (np. przeszklone lub uchylone drzwi pomieszczenia, które nie mogą być zamknięte na klucz, obecność innych osób w bezpośrednim pobliżu, powiadomienie innych osób o spotkaniu itp.). Indywidualnych spotkań z dziećmi nie wolno w nieroztropny sposób mnożyć ani przedłużać. Spotkania takie nie powinny odbywać się w późnych godzinach wieczornych (po godz. 20.00 lub nocą).
- Dzieci nie mogą przebywać w parafialnych pomieszczeniach mieszkalnych bez opieki rodzica lub opiekuna prawnego. Nie powinny też towarzyszyć duszpasterzom w miejscach lub w sprawach niezwiązanych ze sprawowaniem posługi lub formacją.
- Dzieci powinny zawsze pozostawać pod opieką osoby dorosłej. Podczas pełnienia funkcji wychowawczych opiekunowie nie mogą pozostawać pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych ani przyjmować ich w obecności dzieci. Dzieci na terenie parafii nie mogą przebywać pod wyłączną opieką innego dziecka, chyba że inaczej stanowią regulaminy religijnych ruchów duszpasterstwa pozaparafialnego, np. Ruchu Światło-Życie, KSM, w tym wypadku stosuje się standardy opracowane przez te grupy. Osoby te powinny być odpowiednio uformowane, przygotowane i pełnić posługę pod okiem dorosłych.
- Jeśli spotkania formacyjne, np. przygotowanie do bierzmowania, odbywają się w domach wybranych rodzin, również muszą być przeprowadzane w grupie, nigdy indywidualnie.
- Zakazuje się przewożenia dzieci prywatnymi samochodami, zwłaszcza w pojedynkę, bez wiedzy i wyraźnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych.
- Niestosowne jest skracanie dystansu przez przechodzenie na „ty” osoby dorosłej z dzieckiem.
- W prywatne życie dziecka wolno ingerować tylko w takim wymiarze, w jakim wymaga tego konkretny problem.
- W przypadku konieczności podjęcia rozmów na temat seksualności należy wykazać się delikatnością i roztropnie rozeznać, czy takiej rozmowy nie powinien przeprowadzić specjalista.
- W obecności dzieci nie wolno wypowiadać treści i żartów o podtekście seksualnym. Zabronione jest prezentowanie dzieciom treści obscenicznych, erotycznych, pornograficznych lub mających podtekst seksualny, zawierających sceny brutalnej przemocy bądź nieodpowiednich do wieku i wrażliwości odbiorców w jakikolwiek sposób i za pomocą jakiegokolwiek urządzenia.
- Niedozwolone jest stosowanie przemocy fizycznej oraz psychicznej, takiej jak: poniżanie, upokarzanie, ośmieszanie, dokuczanie, szykanowane, znęcanie się itp., zarówno w bezpośrednich kontaktach, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych.
- Niedopuszczalne są wszelkiego rodzaju nadużycia duchowe (w obszarze spowiedzi, poradnictwa itp.).
- Każdy przypadek przemocy fizycznej, psychicznej (emocjonalnej) czy seksualnej pomiędzy dziećmi wymaga natychmiastowej reakcji ze strony opiekunów.
- Nie wolno dotykać dzieci wbrew ich woli ani w sposób nieadekwatny do relacji duszpasterskich lub wychowawczych.
Zachowania niedozwolone:
- wszelkie formy okazywania niechcianej czułości;
- dotykanie piersi, pośladków, genitaliów i ich okolic (choćby przez bieliznę lub odzież);
- pocałunki;
- mocne i zamykające uściski, uniemożliwiające przerwanie kontaktu;
- klepanie po pośladkach, udach, kolanach, głowie;
- łaskotanie lub mocowanie się w dużej bliskości cielesnej;
- masaże;
- sadzanie na kolanach;
- kładzenie się lub spanie obok;
- ocieranie się;
- seksualizacja i seksizm;
- różne formy poniżania oraz mobbing;
- używanie wulgaryzmów.
Zachowania właściwe w naszym kręgu kulturowym:
- uścisk dłoni lub delikatne objęcie, przytulenie, pocałunki w policzek;
- delikatne poklepanie po ramionach lub plecach jako wyraz akceptacji wsparcia, pocieszenia;
- dotyk ramion, rąk czy barku jako wyraz bliskości;
- trzymanie się za ręce w czasie np. zabawy lub dla uspokojenia wzburzenia emocjonalnego;
- trzymanie za ręce dzieci w czasie spaceru;
- siadanie w pobliżu małych dzieci;
- podnoszenie lub trzymanie na rękach dzieci do ok. 3. roku życia;
- przytulanie i branie na kolana małych dzieci za zgodą ich rodziców i najlepiej w ich obecności;
- dzieciom nie wolno robić zdjęć lub filmować bez ich zgody. Nie wolno upubliczniać zdjęć, filmów z udziałem dzieci bez pisemnej zgody ich rodziców lub opiekunów prawnych, z wyjątkiem zdjęć dużych grup w miejscach publicznych w związku z informowaniem o wydarzeniach;
- zabrania się częstowania dzieci tytoniem, alkoholem i innymi substancjami psychoaktywnymi, posiadania środków niedozwolonych przez prawo. Nie wolno również tolerować ich posiadania oraz zażywania przez dzieci.
Zasady ochrony dotyczące wyjazdów
W organizowaniu spotkań obowiązuje zasada pełnej transparentności. Na początku roku formacyjnego w parafii należy:
- zapoznać rodziców lub opiekunów prawnych dzieci z harmonogramem prowadzonych spotkań;
- zadbać o wyrażenie przez nich zgody w formie pisemnej na udział w spotkaniach;
- ustalić zasady odbioru dzieci;
- ustalić zasady komunikacji elektronicznej z dziećmi;
- wszystkie formy zorganizowanego czasu, a w sposób szczególny wypoczynku dzieci powinny być realizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
- na wyjazdy grupowe należy uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych, po uprzednim zapoznaniu ich z ramowym planem działania i zasadami jego organizacji (regulaminem). Podczas wyjazdu rodzice lub opiekunowie prawni mają prawo do kontaktu ze swoim dzieckiem oraz z jego opiekunem;
- podczas wyjazdów parafialnych opiekunowie nie powinni nocować w tym samym pomieszczeniu co podopieczni. W sytuacji szczególnej, wymagającej od opiekuna pozostania w nocy w pomieszczeniu z wychowankiem, powinien on o tym fakcie zawiadomić inną osobę dorosłą, kierownika wyjazdu oraz, jeśli to możliwe, rodzica lub opiekuna prawnego wychowanka. Jeśli wyjazd przewiduje noclegi zbiorowe, organizator zawiera informację na ten temat w regulaminie. Szczególnie zadbać należy o ochronę dzieci w toaletach, łazienkach, przebieralniach czy szatniach.
Zasady ochrony dotyczące kontaktów przez media oraz udostępniania z Internetu.
Parafia, zapewniając dzieciom dostęp do Internetu, wdraża środki bezpieczeństwa uniemożliwiające dostęp do treści stanowiących zagrożenie dla ich prawidłowego rozwoju. Na urządzeniach umożliwiających dostęp do Internetu jest zainstalowane i aktualizowane oprogramowanie filtrujące treści.
Zasady chroniące dotyczące wszystkich, również dorosłych
- Sakrament pokuty i pojednania, a także spotkania związane z towarzyszeniem duchowym odbywają się w miejscach do tego wyznaczonych (konfesjonał lub miejsce osobne, ale widoczne). Jeśli nie można zachować tej zasady (np. w czasie wakacji, pielgrzymki czy przy spowiedzi osoby chorej czy z niepełnosprawnością), dbamy o to, by spowiednik i penitent byli dostępni (drzwi pomieszczenia nie mogą być zamknięte na klucz) lub widoczni dla innych osób (np. przeszklenia w drzwiach, uchylone drzwi do pomieszczenia). Niedopuszczalne jest spowiadanie lub tzw. rozmowy duchowe w pokojach prywatnych.
- Jeśli to możliwe odwiedziny chorych (dotyczy księży oraz szafarzy i wolontariuszy) odbywają się w obecności osoby trzeciej (kogoś z rodziny, z sąsiedztwa, osoby posługującej w parafii).
- Do udziału w wizytach duszpasterskich (kolęda) zapraszane są tylko takie osoby (służba liturgiczną, organista, zakrystianin, kościelny), które wykazują się odpowiednią dojrzałością np. w obszarze zachowania dyskrecji.
- Rekrutacja osób i edukacja
- O każdej osobie zaangażowanej w parafii i mającej kontakt z dziećmi w obszarze związanym z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci, lub z opieką nad dziećmi proboszcz (administrator) uzyskuje dane z Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym (https://arch-bip.ms.gov.pl/pl/rejestry-i-ewidencje/rejestr-sprawcow-przestepstw-na-tle-seksualnym/).
- Dodatkowo, przed nawiązaniem stosunku pracy lub przed dopuszczeniem osoby do działalności (np. wolontariackiej) związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci, lub z opieką nad nimi proboszcz (administartor) ma obowiązek uzyskania od tej osoby informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie przestępstw określonych w rozdz. XIX k.k. (przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu) i XXV k.k. (przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości) oraz w zakresie art. 189a k.k. (handel ludźmi), art. 207 k.k. (znęcanie się nad osobą najbliższą lub pozostającą w stosunku zależności) oraz przestępstw z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
- Jeśli parafia zatrudnia firmy z zewnątrz lub udostępnia pomieszczenia podmiotom zewnętrznym, a ich działalność nie obejmuje kontaktu z dziećmi jw., należy po pierwsze: zadbać o to, aby dzieci faktycznie nie przebywały same w obecności osób z zewnątrz, po drugie wskazane jest, aby osoby te lub zarządcę podmiotu zewnętrznego zapoznać z standardami ochrony dzieci i przyjąć od nich oświadczenie z Załącznika 2.
- Proboszcz (administrator) parafii powołuje Zespół ds. Prewencji. W jego skład wchodzą: osoba odpowiedzialna za standardy ochrony dzieci, osoba zaufana oraz osoba odpowiedzialna za interwencję.
Osoba odpowiedzialna za standardy troszczy się o to, aby standardy były w parafii znane, wdrażane i przestrzegane. Każda odrębna grupa parafialna, np. ministranci, może wyznaczyć własną taką osobę.
Osoba zaufana powołana jest do przyjmowania zgłoszeń w przypadku naruszenia standardów lub zaistnienia incydentów przemocy. Musi to być osoba faktycznie budząca zaufanie, odpowiednio przygotowana oraz posiadająca tzw. kompetencje miękkie, predysponujące ją do kontaktu z osobami skrzywdzonymi. Nie może ona na własną rękę podejmować działań służących wyjaśnieniu podejrzeń i zarzutów lub weryfikacji zgłaszanych faktów. Współpracuje ściśle z osobą odpowiedzialną za interwencję. Osoby te zobowiązane są do zachowania poufności (Załącznik 4).
Z zasady osobą odpowiedzialną za interwencję w przypadku podejrzenia lub
zaistnienia przemocy jest proboszcz (administrator) parafii, może on jednak delegować do tego zadania kompetentną osobę.
Osoby powyższe tworzą wraz z proboszczem (administartorem) Zespół ds. Prewencji i ściśle z sobą współpracują. Wskazane jest, aby były to świeckie osoby cieszące się zaufaniem, odpowiednio przeszkolone i kompetentne, które będą wiedziały, jakie działania w danej sytuacji są stosowne i konieczne. Nie mogą to być osoby uwikłane w lojalność środowiskową lub w konflikcie interesów. W sytuacji, gdy nie ma możliwości powołania całego zespołu, należy powołać przynajmniej jedną osobę, która będzie łączyła powyższe funkcje. Zespół ten współpracuje również z osobami odpowiedzialnymi w diecezji za prewencję oraz z delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży
- Wszyscy pracownicy i wolontariusze w parafii otrzymują potrzebną im wiedzę o standardach przyjętych i obowiązujących w parafii – kodeksie zachowań, procedurach związanych z interwencją i zgłoszeniem. Szkolenie może prowadzić osoba odpowiedzialna w parafii za prewencję.
- Każda osoba pracująca z dziećmi i osobami bezbronnymi co dwa lata uczestniczy w jednodniowym szkoleniu z zakresu prewencji. Treść tych szkoleń przygotowana jest przez osobę odpowiedzialną w diecezji za prewencję.
- Osoby odpowiedzialne za prewencję w danej parafii uczestniczą raz w roku w spotkaniu odpowiedzialnych za prewencję w danej diecezji.
- Procedury postępowania w sytuacji zgłoszenia krzywdy (jakiejkolwiek przemocy), czy niewłaściwego zachowania
- W przypadkach przemocy fizycznej bądź seksualnej, gdy sprawcą jest osoba dorosła lub dziecko, należy zgłosić ten fakt zgodnie z prawem do organów ścigania lub/oraz do delegata właściwej instytucji kościelnej.
- Gdy sprawa dotyczy niewłaściwego zachowania osób świeckich zatrudnionych w parafii bądź wolontariuszy, sprawę należy zbadać i podjąć adekwatne kroki w zależności od tego, czego dotyczyło to zachowanie. Każdorazowo należy podjąć z tą osobą rozmowę i jeśli zajdzie taka potrzeba, to okresowo lub stale wycofać ją z pracy duszpasterskiej.
- Jeśli niewłaściwe zachowanie dotyczy dziecka, należy o tym zawiadomić jego rodziców i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
- Jeśli sprawa dotyczy niewłaściwych zachowań dzieci wobec siebie nawzajem, należy niezwłocznie zawiadomić rodziców dzieci i wraz z nimi podjąć odpowiednie działania.
- Osoba odpowiedzialna za przyjmowanie zgłoszeń współpracuje z proboszczem (administratorem) i delegatem diecezjalnym.
- Każda informacja o niewłaściwym zachowaniu powinna być traktowana poważnie, gdyż jest działaniem prewencyjnym.
- Jeśli jakakolwiek osoba dorosła zaangażowana w pracę duszpasterską w parafii dowie się od dziecka, że doświadcza ono przemocy, automatycznie ma obowiązek zastosowania się do art. 304 k.p.k. mówiącego o tym, że każdy, kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję.
- Wszelka działalność dotycząca ochrony oraz interwencji i pomocy jest dokumentowana. Wpisów w rejestrze zdarzeń dokonują osoby bezpośrednio zaangażowane w daną aktywność (zazwyczaj osoba zaufana oraz/lub osoba odpowiedzialna za interwencję), ale za bezpieczne przechowywanie notatek odpowiedzialny jest proboszcz (administrator). Rejestr (Załącznik 3) prowadzi się zgodnie z zasadami ochrony danych wrażliwych. Notatką taką posługujemy się w działaniach interwencyjnych (np. przy zgłoszeniu do prokuratury).
- Pomoc osobom skrzywdzonym
- Każda osoba, która mówi o doświadczanej przez siebie krzywdzie, winna zostać przyjęta z szacunkiem i uważnie wysłuchana.
- Osoba skrzywdzona powinna otrzymać informację o możliwych formach pomocy, z której może skorzystać na terenie parafii lub poza nią.
- W sytuacji, gdy osoba wskazana jako sprawca jest kapłanem lub inną osobą zaangażowaną w parafii, należy jak najszybciej zapewnić bezpieczeństwo osobie skrzywdzonej (np. przez niedopuszczanie do niej osoby wskazanej lub podejrzanej o krzywdę). Następnie należy jej udzielić pomocy, jakiej potrzebuje. Osoby poszkodowane nie powinny być obarczane kosztami udzielanej im pomocy.
- Troska duszpasterska wobec osoby skrzywdzonej i jej bliskich polega przede wszystkim na życzliwym wysłuchaniu i pomocy w odbudowaniu jej więzi z Bogiem i zaufania do Kościoła. Organizowana jest w porozumieniu z diecezjalnym duszpasterzem ds. pomocy duchowej osobom skrzywdzonym.
- Jeśli osoba skrzywdzona należała do jakiejś grupy parafialnej, również inni uczestnicy tej grupy powinni otrzymać pomoc duszpasterską i ewentualnie psychologiczną.
- Jeśli osobą skrzywdzoną jest dziecko, pomoc powinna otrzymać również jego rodzina.
- Parafianie powinni być we właściwy sposób poinformowani o tym, co się wydarzyło, oraz otrzymać stosowną pomoc. Należy przy tym zachować zasadę ochrony dobrego imienia osoby skrzywdzonej.
- Jeśli zgłoszenie dotyczy przestępstwa określonego w prawie karnym i/lub kanonicznym, osoba przyjmująca zgłoszenie postępuje zgodnie z procedurami zawartymi w Wytycznych KEP.
- Jeśli zgłoszenie dotyczy innej krzywdy czy niewłaściwego zachowania, osoba zgłaszająca otrzymuje informację o podjętych w sprawie krokach.
- Wszelkie działania i uzyskane informacje objęte są zasadą poufności, ale osoby skrzywdzonej nie wolno zobowiązywać do zachowania tajemnicy.
- Pomoc sprawcy
- W sytuacji, gdy oskarżonym jest dziecko, należy współpracować z jego rodzicami lub opiekunami prawnymi w takim zakresie, w jakim jest to możliwe i potrzebne. Ich również dobrze jest otoczyć opieką duszpasterską.
- W sytuacji, gdy osobą oskarżoną jest kapłan lub osoba konsekrowana, należy zastosować się do wskazań uzyskanych od biskupa miejsca lub przełożonych. Wobec takiej osoby powzięte zostają kroki przewidziane przez Wytyczne KEP.
- Gdy osobą oskarżoną jest świecki pracownik lub wolontariusz parafialny, należy odsunąć taką osobę od podejmowanej pracy na czas wyjaśnienia sprawy lub do czasu decyzji prokuratury oraz objąć ją opieką duszpasterską.
- W procesie wyjaśniania sprawy oraz w podawaniu informacji należy również zadbać o zachowanie ochrony dobrego imienia domniemanego sprawcy.
- W przypadku zaistnienia fałszywego oskarżenia, jeśli zarzuty nie zostaną potwierdzone, a oskarżenie znane było osobom postronnym, należy przekazać im informację o niewinności oskarżonego w formie komunikatu biskupa miejsca lub delegata.
- Zapewnienie jakości i ciągłości działań w zakresie prewencji
- Dokument zawierający standardy ochrony dzieci i osób bezbronnych w parafii aktualizowany jest co dwa lata.
- Ewaluacja dokumentu dokonywana jest przez osobę odpowiedzialną za prewencję we współpracy z proboszczem (administratorem) i osobami wyznaczonymi przez proboszcza (administratora), a następnie konsultowana z osobami zaangażowanymi w duszpasterstwo parafialne. Następnie jest zatwierdzana przez osobę odpowiedzialną w diecezji za prewencję.
Osobą zaufania w parafii…NSP Jezusa w Nakle Śląskim
jest Pani Sonia Myśliwczyk
Placówki, w których można uzyskać pomoc terapeutyczną:
Pedagog szkolny
Szkoła Podstawowa im. Kai Mireckiej w Nakle Śląskim
ul. Dworcowa 2
tele. (32) 282-36-13
Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
ul. H. Sienkiewicza 16
tele (32) 285-43-67
Podpis proboszcza (administratora)
ks. Eugeniusz Bill – proboszcz
ZAŁĄCZNIK 1
OŚWIADCZENIE O KRAJACH ZAMIESZKANIA W CIĄGU OSTATNICH 20 LAT, INNYCH NIŻ RZECZYPOSPOLITA POLSKA
OŚWIADCZENIE
w trybie art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (t.j. Dz.U. 2023 poz. 1304 z późn. zm.)
Ja, niżej podpisany/a, oświadczam, że:
- Posiadam obywatelstwo innego państwa niż Rzeczypospolita Polska: tak/nie* .
- Jeśli odpowiedz brzmi „tak”, to proszę wpisać państwo………………………………..
- W ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwałem/nie zamieszkiwałem w innych państwach*.
- Proszę wpisać państwo/państwa: ……………………………………………………………………………………………… ……………………………………………………………………………………………… ………………………………………………………………………………………………
- Do oświadczenia załączam informację z rejestru karnego tego/tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi: tak/nie*.
- Do oświadczenia załączam informację z rejestru karnego tego/tych państw, gdyż państwo to nie przewiduje wydawania informacji do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi: tak/nie*.
- Oświadczam, że prawo państwa …………………………………………. nie przewiduje sporządzenia informacji z rejestru karnego: tak/nie*.
- Oświadczam, że w państwie ……………………………. nie prowadzi się rejestru karnego: tak/nie*.
- Oświadczam, że nie byłem prawomocnie skazany w państwie………………… za czyny zabronione odpowiadające przestępstwom określonym w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii oraz nie wydano wobec mnie innego orzeczenia, w którym stwierdzono, iż dopuściłem się takich czynów zabronionych, oraz nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności, związanych z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez dzieci, lub z opieką nad nimi.
- Oświadczam, że jestem świadomy, że składając ww. oświadczenia, podlegam odpowiedzialności karnej w trybie art. 233 Kodeksu karnego, to jest odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia**.
…………………………………. …………………………………………….
miejscowość, data imię i nazwisko (czytelny podpis)
* niepotrzebne skreślić
** art. 233 k.k. [fałszywe zeznania]
- 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
- 3. Nie podlega karze za czyn określony w § 1a, kto składa fałszywe zeznanie, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania.
- 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
- 4a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 4 działa nieumyślnie, narażając na istotną szkodę interes publiczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:
1) fałszywe zeznanie, opinia, ekspertyza lub tłumaczenie dotyczy okoliczności niemogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,
2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.
- 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
ZAŁĄCZNIK 2
OŚWIADCZENIE O ZAPOZNANIU SIĘ Z POLITYKĄ OCHRONY DZIECI I ZOBOWIĄZANIU DO JEJ PRZESTRZEGANIA
OŚWIADCZENIE
w trybie art. 21 Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. 2023 poz. 1304 z późn. zm.)
Ja, niżej podpisana/y, oświadczam, że:
- Zapoznałam/zapoznałem się z treścią dokumentu pn. „Standardy ochrony dzieci” obowiązującego w (tu nazwa placówki) ……………………………………………… ………………………………………………………………………………………………
- Oświadczam*, że jestem świadomy, że składając ww. oświadczenia, podlegam odpowiedzialności karnej w trybie art. 233 Kodeksu karnego, to jest odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia**.
…………………………………. …………………………………………….
miejscowość, data imię i nazwisko (czytelny podpis)
* dotyczy osób pełnoletnich
** art. 233 k.k. [fałszywe zeznania]
- 1. Kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- 1a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
- 2. Warunkiem odpowiedzialności jest, aby przyjmujący zeznanie, działając w zakresie swoich uprawnień, uprzedził zeznającego o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznanie lub odebrał od niego przyrzeczenie.
- 3. Nie podlega karze za czyn określony w § 1a, kto składa fałszywe zeznanie, nie wiedząc o prawie odmowy zeznania lub odpowiedzi na pytania.
- 4. Kto, jako biegły, rzeczoznawca lub tłumacz, przedstawia fałszywą opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie mające służyć za dowód w postępowaniu określonym w § 1, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
- 4a. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 4 działa nieumyślnie, narażając na istotną szkodę interes publiczny, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
- 5. Sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia, jeżeli:
1) fałszywe zeznanie, opinia, ekspertyza lub tłumaczenie dotyczy okoliczności niemogących mieć wpływu na rozstrzygnięcie sprawy,
2) sprawca dobrowolnie sprostuje fałszywe zeznanie, opinię, ekspertyzę lub tłumaczenie, zanim nastąpi, chociażby nieprawomocne, rozstrzygnięcie sprawy.
- 6. Przepisy § 1-3 oraz 5 stosuje się odpowiednio do osoby, która składa fałszywe oświadczenie, jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej.
ZAŁĄCZNIK 3
ZASADY SPORZĄDZANIA NOTATKI DOTYCZĄCEJ ZDARZENIA
- Zapisz dokładną datę i godzinę, kiedy incydent został zgłoszony.
- Podaj imię i nazwisko dziecka, wiek, adres zamieszkania (jeśli dostępny), szkołę oraz wszelkie inne istotne informacje.
- Opisz dokładnie to, co zostało zgłoszone, włączając miejsce, czas i wszelkie istotne szczegóły zdarzenia (możesz zacytować zwroty użyte przez dziecko lub inną osobę zawiadamiającą).
- Jeśli istnieją, uwzględnij dane wszelkich świadków incydentu, w tym ich imiona, nazwiska, adresy i numery telefonów kontaktowych. Mogą to być również osoby, którym dziecko wcześniej zgłaszało przemoc.
- Opisz kroki, które podjęto w odpowiedzi na zgłoszenie, w tym komunikację z organami ścigania, rodzicem/rodzicami/opiekunem/opiekunami, działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa dziecku itp.
- Wymień wszelkie instytucje lub osoby, z którymi został nawiązany kontakt w związku z incydentem.
Uwaga
Jeśli w notatce znajdują się dane osobowe, proboszcz staje się automatycznie ich administratorem i stosuje się do przepisów RODO. Osoba sporządzająca notatkę informuje o dobrowolności podania danych osobowych (imię nazwisko, dane do kontaktu).
NOTATKA SŁUŻBOWA
Z PRZYJĘCIA ZGŁOSZENIA PRZEMOCY
Data i czas zgłoszenia
|
|||
Imię i nazwisko osoby zgłaszającej (nr tel., e-mail do kontaktu)
|
|||
Imię i nazwisko osoby skrzywdzonej (nr tel., e-mail do kontaktu)
|
|||
Imię i nazwisko osoby stosującej przemoc (nr tel., e-mail do kontaktu)
|
|||
Forma krzywdzenia, miejsce, okoliczności towarzyszące
|
|||
Świadkowie
|
|||
Forma podjętej interwencji (zakreślić właściwe)
|
Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa (art. 304 KPK) |
Wniosek o wgląd w sytuację dziecka/rodziny |
Inny rodzaj interwencji (jaki?) |
Dane organu/placówki/osób/ instytucji, do których zgłoszono interwencję i z którymi się kontaktowano
|
…………………………………. …………………………………………….
miejscowość, data czytelne podpisy osób uczestniczących
w przyjmowaniu zgłoszenia
ZAŁĄCZNIK 4
OŚWIADCZENIE O ZACHOWANIU POUFNOŚCI INFORMACJI POWZIĘTYCH W PROCESIE POSTĘPOWANIA W SPRAWIE KRZYWDZENIA DZIECKA ORAZ PRZETWARZANYCH DANYCH OSOBOWYCH
OŚWIADCZENIE
Niniejszym oświadczam, że znana jest mi treść przepisu art. 241 § 1 – § 3 k.k.* i wynikające z niego zakazy:
- rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym;
- rozpowszechnia publicznie wiadomości z rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności;
- rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania prowadzonego na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich.
Oświadczam, że znane są mi zasady bezpiecznego przetwarzania danych osobowych w ramach polityki RODO.
Zobowiązuję się do zachowania w tajemnicy wszelkich informacji, które zostały mi ujawnione w procedurze interwencyjnej w związku ze zgłoszeniem przemocy wobec dziecka, zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka lub podjęciem innych działań w celu ochrony dziecka.
…………………………………. …………………………………………….
miejscowość, data imię i nazwisko (czytelny podpis)
*art. 241 [rozpowszechnianie wiadomości]
- 1. Kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania przygotowawczego, zanim zostały ujawnione w postępowaniu sądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
- 2. Tej samej karze podlega, kto rozpowszechnia publicznie wiadomości z rozprawy sądowej prowadzonej z wyłączeniem jawności.
- 3. Karze określonej w § 1 podlega, kto bez zezwolenia rozpowszechnia publicznie wiadomości z postępowania prowadzonego na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich.
ZAŁĄCZNIK 5
ZASADY BEZPIECZNYCH RELACJI POMIĘDZY DZIEĆMI
Parafia ……………………………… jest miejscem zapewniającym bezpieczeństwo dzieciom także w grupie rówieśniczej. Kierując się wartościami wypływającymi z Ewangelii, staramy się wpoić naszym parafianom postawę szacunku wobec każdego człowieka – dzieci i dorosłych. Pragniemy, by w relacjach międzyludzkich bliska była im ewangeliczna zasada: „Wszystko więc, co chcielibyście, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie” (Mt 7,12a).
Zasady bezpiecznych relacji między dziećmi poznali wszyscy pracownicy i współpracownicy parafii, dzięki czemu mogą oni umiejętnie i adekwatnie do zaistniałej sytuacji reagować na każde niewłaściwe zachowanie czy przemoc. Również dzieci powinny przestrzegać poniższego kodeksu podczas spotkań w parafii i poza nią, w kontakcie bezpośrednim i wirtualnym.
Kodeks zachowań został opracowany z udziałem dzieci. Ewaluacja i weryfikacja zasad bezpiecznych relacji pomiędzy dziećmi odbywać się będzie co dwa lata, a także po każdej sytuacji kryzysowej, jeśli w parafii podjęta zostanie interwencja z powodu krzywdzenia rówieśniczego. Zmiana treści zasad bezpiecznych relacji między dziećmi jest możliwa w każdym momencie na ich wniosek i z ich udziałem.
- Równe traktowanie i szacunek dla każdej osoby
- Traktuj innych tak, jak chcesz, aby inni traktowali Ciebie.
- Pamiętaj, że każda osoba jest kimś wyjątkowym i szczególnie obdarowanym przez Boga. Należą się jej szacunek i troska o jej dobro.
- Bądź tolerancyjny – szanuj odmienny wygląd, przekonania, poglądy i cechy koleżanek/kolegów.
- Pamiętaj, że przez różnorodność wzajemnie się ubogacamy.
- Masz prawo do zabawy i relacji z każdym dzieckiem, ale pamiętaj, że nie zawsze inne dziecko ma chęć do kontaktu z Tobą w danym momencie. Uszanuj to.
- Zachowaj otwartość i bądź wrażliwy na wszystkie osoby, nawet jeśli nie należą do grona Twoich najbliższych przyjaciół. Nie wykluczaj ich ze wspólnych działań, rozmów i szkolnych aktywności.
- Zasady komunikacji między dziećmi
- Zachowuj życzliwość i szacunek wobec koleżanek/kolegów.
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do wyrażania swojego zdania, myśli i przekonań, o ile nie naruszają one dobra innych osób.
- Słuchaj innych, gdy mówią. Nie przerywaj innym, gdy się wypowiadają.
- Zachowuj kulturę słowa w każdej sytuacji.
- Stosuj formy grzecznościowe.
- Pytaj o zgodę na kontakt fizyczny (przytulenie, pogłaskanie).
- Szacunek dla cudzej własności, prywatności i przestrzeni
- Szanuj rzeczy osobiste i mienie innych osób.
- Zapytaj, jeśli chcesz pożyczyć od kogoś jakąś rzecz.
- Nie przeglądaj prywatnych rzeczy innych osób bez ich zgody. Każdy ma prawo do prywatności.
- Nie rób zdjęć, nie nagrywaj ani nie rozpowszechniaj wizerunku kolegów/koleżanek i innych osób bez ich wyraźnej zgody.
- Pamiętaj, że każdy ma prawo do przestrzeni osobistej. Jeśli inna osoba potrzebuje chwili samotności, uszanuj to. Naruszanie tej przestrzeni może rodzić konflikty.
- Zakaz stosowania przemocy w jakiejkolwiek formie
- Nie stwarzaj sytuacji, w których ktoś czułby się celowo pomijany, izolowany.
- Nie stosuj przemocy fizycznej. Szturchanie, popychanie, kopanie czy siłowe przytrzymywanie kolegi/koleżanki naruszają jego/jej integralność fizyczną.
- Szanuj przestrzeń intymną kolegów/koleżanek. Nigdy nie dotykaj ich w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
- Nie wyśmiewaj, nie obgaduj, nie ośmieszaj, nie zawstydzaj, nie upokarzaj, nie lekceważ i nie obrażaj kolegów/koleżanek.
- Nie wypowiadaj się w sposób obraźliwy o rodzicach kolegów/koleżanek.
- Nie zwracaj się w sposób wulgarny do innych.
- Pamiętaj, że żarty są wtedy żartami, kiedy nikt z ich powodu nie cierpi. Jeśli tak jest, natychmiast zakończ taką zabawę słowną.
- Nie narażaj siebie i innych uczniów na sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu fizycznemu czy psychicznemu.
- Nie wyrażaj negatywnych, prześmiewczych komentarzy na temat zachowania, pracy, wyglądu kolegów/koleżanek.
- Nie zabieraj rzeczy należących do innych bez ich zgody.
- Szacunek w kontaktach internetowych i zakaz cyberprzemocy
- Szanuj innych i traktuj ich tak, jak chcesz, by traktowali Ciebie – dotyczy to wszystkich typów Twojej aktywności w sieci. Po drugiej stronie ekranu jest drugi człowiek.
- Pamiętaj, że cyberprzemoc często zaczyna się od tzw. „niewinnych żartów”. Nie każdy ma takie samo poczucie humoru. Uważaj na to, co piszesz i co publikujesz, w Internecie nic nie ginie. W świecie wirtualnym łatwo poruszyć lawinę wzajemnych niechęci, co może doprowadzić do konkretnej formy przemocy.
- Nie udostępniaj kontaktów do innych osób (telefonicznych, mailowych) bez ich zgody.
- Dbaj o swój oraz innych wizerunek w sieci – nie publikuj wrażliwych danych, powierzonych ci informacji oraz zdjęć i filmów ośmieszających innych. Szanuj ich prywatność.
- Chroń intymność swoją i innych. Nie wysyłaj i nie udostępniaj zdjęć lub filmów, które by ją naruszały.
- Sprzeciwiaj się hejtowi, sam nie publikuj obrażających i agresywnych komentarzy oraz reaguj, gdy zauważysz, że ktoś jest poniżany w Internecie. Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości. Zgłoś takie działania odpowiednim osobom.
- Nie prowokuj innych do niepotrzebnych, nieuzasadnionych kłótni. Trolling, świadome poniżanie, nękanie i zaczepki są zachowaniami niedopuszczalnymi.
- Nie wykluczaj swoich rówieśników z grup w mediach społecznościowych z powodu swoich prywatnych niechęci.
- Nie podszywaj się w Internecie pod inne osoby. Takie zachowanie w cyberprzestrzeni jest kradzieżą tożsamości. To jest przestępstwo.
- Jeżeli zauważysz, że ktoś nie wylogował się ze swojego konta, nie wykorzystuj tej sytuacji do działań, które przyniosłyby mu szkodę, ale życzliwie poinformuj go o jego nieuwadze.
- Pamiętaj, że groźby, pomówienia, nawoływanie do nienawiści, prześladowanie, ośmieszanie w cyberprzestrzeni także są karalne. Twoje działania w sieci nie są anonimowe.
- Sposoby pokojowego rozwiązywania konfliktów
- Wycisz się, uspokój, zatrzymaj niepotrzebną kłótnię, zanim stracisz nad sobą kontrolę. Zastanów się, co chcesz osiągnąć. Jeśli to możliwe, podejmij spokojną rozmowę z drugą stroną.
- Umów się na rozmowę w bardziej stosownych warunkach, w ten sposób zyskasz czas na konstruktywny dialog.
- Powiedz, co według Ciebie jest problemem, co przyczyną nieporozumienia, czego oczekujesz.
- Słuchaj drugiej osoby. Dopytaj o jej odczucia i oczekiwania. Podsumuj to, co usłyszałaś/usłyszałeś dla upewnienia się, czy dobrze zrozumiałeś/zrozumiałaś jej komunikat.
- Upewnij się, że Twój rozmówca powiedział wszystko odnośnie do swoich odczuć.
- Wspólnie wymyślcie rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony.
- Jeśli nie uda się Wam dojść do porozumienia, poproś o pomoc osobę dorosłą, aktualnego opiekuna grupy. Porozmawiaj o tym z Twoimi rodzicami. Nie rozwiązuj konfliktu samodzielnie.
- Nie bądź obojętny, gdy komuś dzieje się krzywda. Zawsze poinformuj o tym osobę dorosłą.
XXXII Diecezjalna i 378 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. W tym roku pod hasłem: JA JESTEM Z WAMI.
TERMIN: 15 – 17.08.2024 r.
ZAPISY: przez stronę gliwicka.com* (do 14.08) albo w parafiach: Nakło Śląskie, Konwikt, Opatowice; imię, nazwisko, pesel, adres; osoby niepełnoletnie ze zgodą rodziców i z opiekunem (zgody do pobrania w zakrystii lub przez stronę internetową).
* na stronie znajduje się regulamin pielgrzymki.
OPŁATY:
– uczestnictwo (dorośli 35 zł; od 8 do 17 r. życia 20 zł; młodsze dzieci – bez opłaty);
– nadanie bagażu (20 zł);
– autokar powrotny (25 zł); zapisy na autokar TYLKO pod nr tel.: 501660228 (ks. Michał Wieczorek).
PLAN: wyjście z Nakła Śląskiego o 10:00; o 12:00 Msza Święta w par. MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach; wymarsz do TWOROGA.
II dzień: TWORÓG – BORONÓW
III dzień: BORONÓW – CZĘSTOCHOWA
Msza Święta na Jasnej Górze w sobotę 17.08. o godz. 15:00 – serdecznie zapraszamy.
Można włączyć się w pielgrzymkę duchowo, zgłaszając wcześniej taką formę pielgrzymowania.
03 czerwca 2024
ZAPYTANIE OFERTOWE
na wykonanie zadania „Roboty konserwatorskie i restauratorskie przy zabytkowym Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim”
1. zapytanie ofertowe Nakło Sląskie-2
2. Wykaz robót
3. Wykaz usług
5. Plan prac czyszczenia elewacji
6. Umowa
„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN”
Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych diecezji w Polsce obecni na konferencji pod kierownictwem Księdza Biskupa Wojciecha Osiala, Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP, wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących szkolnych lekcji religii. Działania te układają się w pakiet zmian, które są jawną dyskryminacją dzieci i młodzieży uczestniczących w szkolnych lekcjach religii, ich rodziców oraz nauczycieli religii.
Dyrektorzy podkreślają, że wszelkie zmiany winny dokonywać się zawsze zgodnie z obowiązującym prawem, na drodze wzajemnego dialogu i w porozumieniu z wszystkimi Kościołami i związkami wyznaniowymi. Konieczne jest zawsze wypracowanie porozumienia strony rządowej z władzami Kościoła i związków wyznaniowych. Wynika to z zapisów w Ustawie o systemie oświaty, Konstytucji RP oraz Konkordatu. Jedynie na drodze dialogu i współpracy można właściwie troszczyć się o rozwój młodych pokoleń Polek i Polaków.
- Formą nierówności i niesprawiedliwego traktowania uczniów i nauczycieli religii jest wprowadzana przez Ministerstwo możliwość zwiększania grup poprzez łączenie uczniów z różnych klas i poziomów edukacyjnych: do 25 osób w klasach I-III i do 30 osób w klasach IV-VIII szkół podstawowych oraz w szkołach ponadpodstawowych. Nauczanie religii w grupach większych niż w przypadku innych lekcji ma charakter dyskryminacji i nie jest podyktowane dobrem ucznia. Ministerstwo planuje łączenie klas w grupy także bez uwzględniania wieku dzieci. Sytuacja, w której uczniowie z klas IV szkoły podstawowej znajdą się na jednej lekcji z uczniami klas VIII jest sprzeczna z wszelkimi zasadami psychologicznymi, pedagogicznymi i dydaktycznymi. Narusza to prawa ucznia, godność dziecka oraz krzywdzi je w procesie edukacji.
- Ministerstwo, pomimo licznych głosów sprzeciwu, bez żadnego porozumienia z Kościołem, podjęło decyzję, że ocena z religii od 1 września 2024 r. nie będzie wliczana do średniej ocen. W sposób rażący godzi to w podstawowe zasady dydaktyczne. Dziecko nie jest w stanie zrozumieć, dlaczego jego wysiłek na lekcjach religii nie jest doceniony w ten sam sposób, jak w przypadku innych przedmiotów.
- Zapowiadane przez Ministerstwo umieszczanie lekcji religii jedynie na początku i na końcu zajęć jest formą dyskryminacji, segregacji i nietolerancji wobec osób wierzących. Jest to krzywdzące wobec uczniów i ich rodziców. Godzi również w podstawowe prawa nauczycieli religii, określone m.in. w Karcie Nauczyciela.
- Dyrektorzy wyrażają sprzeciw wobec planów zmniejszenia ilości lekcji religii do jednej tygodniowo.
Nauczyciele religii aktywnie uczestniczą w realizacji szkolnych programów profilaktyczno-wychowawczych na wszystkich płaszczyznach w społeczności szkolnej. Uczą miłości bliźniego, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, dialogu, tolerancji, szacunku. Kształtują postawy proekologiczne, społeczne, dotyczące zdrowia fizycznego i psychicznego. Troska nauczycieli religii o rozwój emocjonalny, społeczny i duchowy przekłada się na kondycję psychofizyczną uczniów.
Organizacja lekcji religii w przestrzeni szkolnej jest wypełnieniem konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania i nauczania religijnego zgodnie ze swoimi przekonaniami (art. 53, ust. 3 Konstytucji). Jest też dla rodziców ułatwieniem, gdyż często zapracowani, z wielką trudnością doprowadzaliby dzieci na zajęcia przy parafii.
Wprowadzanie zmian w organizacji lekcji religii w szkole odbywa się do tej pory bez wymaganego przez prawo porozumienia Ministerstwa ze stroną kościelną. Państwo demokratyczne powinno respektować prawa wszystkich obywateli – zarówno wierzących, jak i niewierzących.
Osoby odpowiedzialne za katechizację i szkolne nauczanie religii w Polsce proszą Rodziców i wszystkich ludzi dobrej woli o aktywne włączenie się w obronę obecności lekcji religii w polskiej szkole. Wysyłajmy do Ministerstwa nasz sprzeciw w tej sprawie na adres: kancelaria@men.gov.pl.
Dyrektorzy Wydziałów Katechetycznych
Stegna, 23 maja 2024 r.
Pielgrzymka do Medjugorie!
22.09- 30.09.2024r.
koszt 2990 zł i 120 Euro ( bilety wstępu i przewodnicy lokalni)
Plan całej pielgrzymki dostępny w zakrystii kościoła.
Zapisy 28 kwietnia u ks. Proboszcz
MODLITWA KONGRESU
EUCHARYSTYCZNEGO
DIECEZJI GLIWICKIEJ
Ojcze Niebieski, źródło życia i świętości!
Ześlij nam Ducha Świętego, abyśmy coraz bardziej miłowali
Chrystusa obecnego w Eucharystii, który każdego dnia zapewnia
nas: „Ja jestem z wami”.
Spraw Ojcze, aby czas Kongresu Eucharystycznego służył
odnowie duchowej naszej diecezji – pogłębianiu wiary w żywą
obecność Chrystusa i odkrywaniu piękna wspólnoty zgromadzonej
na modlitwie.
Prosimy, aby nasze siostry i nasi bracia, którzy z różnych
powodów, czasem bardzo bolesnych, oddalili się od Eucharystii,
powrócili do Chrystusa i do naszych wspólnot.
Daj nam serca otwarte, abyśmy potrafili Chrystusa spotkać,
miłować i służyć Mu, nie tylko na Eucharystii i adoracji, ale także
w drugim człowieku, szczególnie chorym, starszym i samotnym.
Prosimy o to przez wstawiennictwo patronów Kongresu
Eucharystycznego: św. Jana Pawła II i bł. Carla Acutisa.
Który żyjesz i królujesz na wieki wieków. Amen.
Szersze informacje o Kongresie Eucharystycznym
i wszystkich wydarzeniach możecie również znaleźć
na stronie internetowej: www.diecezja.gliwice.pl/kongres
Ps. Kolejny numer Biuletynu ukaże się 14. kwietnia 2024 r.
SZCZĘŚĆ BOŻE!
Mamy nadzieję, że słyszeliście już o zbliżającym się Kongresie
Eucharystycznym naszej diecezji. Zgodnie z pragnieniem naszego
biskupa Sławomira podejmiemy w ramach Kongresu szereg
inicjatyw służących temu, abyśmy umocnili naszą wiarę w żywą
obecność Chrystusa, byśmy trwali w naszych wspólnotach na
Eucharystii i dziękowali za tych, z którymi możemy przeżywać każdą
Mszę Świętą. Kongres ma być także okazją do otwarcia naszych
serc na bliźnich, szczególnie biednych, chorych i samotnych.
Kongres oficjalnie rozpoczniemy w Niedzielę Palmową, czyli
24 marca 2024 r., a zakończymy w Uroczystość Bożego Ciała
– 30 maja 2024 r.
Będziemy się z Wami cyklicznie komunikować w ten właśnie
sposób – poprzez Biuletyn Kongresowy – z nadzieją, że ta forma
będzie dla Was odpowiednia i czytelna. Informacje
o wydarzeniach związanych z Kongresem będziemy Wam
przekazywać na bieżąco.
Bardzo prosimy, abyście w Waszych rodzinach, wspólnotach, ale
i w prywatnych modlitwach pamiętali o Kongresie
Eucharystycznym. Na końcu tego numeru Biuletynu znajdziecie
tekst modlitwy w intencji Kongresu. Prosimy o Waszą modlitwę
i bardzo za nią dziękujemy! W całej Polsce modlą się już tej intencji
osoby konsekrowane, chorzy i wspólnoty parafialne.
Gliwice, nr 1 (17.03.2024 r.)
CO W NAJBLIŻSZYM CZASIE?
ADORACJE KONGRESOWE – we wspólnotach parafialnych
będziemy przeżywać Adoracje. Duszpasterze zaproszą Was do udziału
w całodziennej adoracji w kościołach parafialnych. Serdecznie
zachęcamy! Trwajmy przy Jezusie Eucharystycznym!
WYDARZENIA DIECEZJALNE
23.03.2024 (sobota), GLIWICE- TRYNEK, MB Częstochowskiej:
SPOTKANIE ZE ŚRODOWISKAMI NOWEJ EWANGELIZACJI
METROPOLII GÓRNOŚLĄSKIEJ – GOŚĆ: ABP RINO
FISICHELLA
o 18.30 – Eucharystia,
o 19.45 – modlitwa;
o 20.15 – konferencja ks. Arcybiskupa;
o zakończenie – Apelem Jasnogórskim
24.03.2024 Niedziela Palmowa, GLIWICE, katedra:
DIECEZJALNE ROZPOCZĘCIE KONGRESU
EUCHARYSTYCZNEGO – GOŚĆ: ABP RINO FISICHELLA
o 15.00 – Eucharystia
27.03.2024 Wielka Środa, GLIWICE, katedra:
GOŚĆ: KARD. ANGELO BAGNASCO
o 18.00 – Eucharystia
28.03.2024 Wielki Czwartek – Msza Krzyżma, GLIWICE, katedra:
GOŚĆ: KARD. ANGELO BAGNASCO
o 10.00 – Msza Krzyżma
o Po Mszy Krzyżma spotkanie ks. Kardynała z Liturgiczną Służbą
Ołtarza
28.03.2024 Wielki Czwartek – Msza Wieczerzy Pańskiej
ROZPOCZĘCIE KONGRESU EUCHARYSTYCZNEGO
W PARAFIACH DIECEZJI GLIWICKIEJ
o Po zakończeniu Mszy Wieczerzy Pańskiej we wszystkich
parafiach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.
Autorem medytacji jest KARD. ANGELO BAGNASCO
INFORMACJE O NASZYCH GOŚCIACH:
ARCYBISKUP RINO FISICHELLA (urodzony 25 sierpnia 1951 r.),
jest proprefektem Dykasterii do spraw Ewangelizacji – Sekcji do spraw
Podstawowych Zagadnień Ewangelizacji w Świecie. Święcenia
prezbiteratu otrzymał 13 marca 1976 roku; 3 lipca 1998 roku papież Jan
Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Rzymu. Uważany jest za
jednego z największych włoskich teologów, który odniósł sukcesy na
arenie międzynarodowej, był profesorem na Papieskim Uniwersytecie
Gregoriańskim i rektorem Papieskiego Uniwersytetu na Lateranie. Przez
prawie trzydzieści lat był jednym z najbliższych współpracowników
Josepha Ratzingera – Benedykta XVI. Jest członkiem Dykasterii Nauki
Wiary, członkiem Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych oraz członkiem
Dykasterii do spraw Kultury i Edukacji. Papież Franciszek powierzył mu
organizację Jubileuszu Roku 2025.
KARDYNAŁ ANGELO BAGNASCO, emerytowany arcybiskup
Genui (Włochy), urodził się 14 stycznia 1943 r. Święcenia kapłańskie
przyjął 29 czerwca 1966 r., a 7 lutego 1998 r. przyjął święcenia biskupie.
W latach 2002-2005 był sekretarzem Komisji Edukacji Konferencji
Episkopatu Włoch. 29 sierpnia 2006 r. został mianowany arcybiskupem
Genui. 7 marca 2007 r. został mianowany przez Benedykta XVI
przewodniczącym Konferencji Episkopatu Włoch. W marcu 2013 r.
uczestniczył w konklawe, które wybrało papieża Franciszka.
W październiku 2016 r. został wybrany na przewodniczącego Rady
Konferencji Biskupich Europy. Ogłoszony kardynałem przez Benedykta
XVI na konsystorzu 24 listopada 2007 r.
Zapraszamy na media społecznościowe Diecezji Gliwickiej!
Tam znajdziesz aktualne wiadomości i zaproszenia na wydarzenia
Kongresu Eucharystycznego w diecezji oraz dekanatach:
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Plan rekolekcji 03.03- 6.03.2024r.
Niedziela 03.03.2024r. – III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU- REKOLEKCJE
8.00 Msza św. z nauką ogólną
10.00 Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP.
10.30 Msza św. z nauką ogólną
15.15 Gorzkie żale z kazaniem pasyjnym
16.00 Msza św. z nauką ogólną
Nauka stanowa dla mężczyzn
Poniedziałek 04.03.2024r. – ŚWIĘTO ŚW. KAZIMIERZA, KRÓLEWICZA- Rekolekcje
8.00 – Msza św. z naukę ogólną
9.30 – klasy V- VIII
11.00 – klasy I- IV
18.00 – Msza św. z nauką ogólną
Nauka Stanowa dla kobiet
Wtorek 05.03.2024r.
8.00 – Msza św. z naukę ogólną
9.30 – klasy V- VIII
11.00 – klasy I- IV
18.00 – Msza św. z nauką ogólną
Nauka stanowa dla młodzieży ( obowiązkowo uczestniczy młodzież przygotowująca się do bierzmowania)
Środa 06.03.2024r. – ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI
8.00 – Msza św. z naukę ogólną
9.30 – Rekolekcje dla Szkoły Rolniczej
11.00- Msza św. na zakończenie rekolekcji dla szkoły Podstawowej
18.00 Msza św. z nauką ogólną
Czwartek 07.03.2024r. – Rekolekcje – szkoła Rolnicza
9.00 nauka rekolekcyjna i nabożeństwo
Piątek 08.03.2024r. – Zakończenie rekolekcji dla Szkoły Rolniczej
9.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
AMDG
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
STATYSTYKA PARAFIALNA 2023 ROK.
Chrzty 2023 r.
1). Mikołaj Mokrus
2).Mateusz Fojcik 14). Henryk Kokot
3).Pamela Rak 15). Antoni Lenart
4).Olivier Czernecki 16). Adam Brodziak
5).Hanna Hadyk 17). Piotr Bursig
6).Helena Hadyk 18). Urszula Banaś
7).Gloria Kochel 19). Urszula Smolarek
8).Laura Gros 20). Helena Mol
9).Igor Coder 21). Emnilda Szwugier
10).Bianka Szczepańska 22). Irena Michalska
11).Aleksander Wilczek 23). Marianna Rudy
12).Zuzanna Psiuk 24). Sławomir Czarnomski
13).Hanna Lipok 25). Anna Lubos
Zgony 2023 rok. 26). Andrzej Matejka 27). Helena Włodarczyk
1).Alfons Lenart 28). Zofia Anikiel
2).Aleksandra Bereska 29). Eugeniusz Kubecki
3).Tomasz Ducki 30). Bernard Bujoczek
4).Maria Blida 31). Zofia Nadolna
5).Otylia Tobor 32). Roman Grabowski
6).Krystyna Ćwienczek 33). Elżbieta Strauch
7).Alfred Kaczmarczyk 34). Sabina Jędryka
8).Irena Mróz 35). Maria Gros
9).Roman Szczepanik 36). Maria Barczyk
10).Krzysztof Madyda 37). Józef Rychlik
11). Jerzy Siwy 38). Lidia Kluszczyk
12). Marcin Banaś 39). Eugeniusz Miłuch
13). Andrzej Tobor
Bierzmowanie przyjęły – nie było bierzmowania
Do I Komunii Św. przystąpiło – 35 osób
Rozdano – 55 tysięcy
Śluby – 2 pary
Wizyta Duszpasterska 2023/2024
27.12.2023r ( środa ) od g.14.00
- ul. Wieczorka ( nieparzyste od początku)
- ul. Wieczorka ( parzyste od początku)
28.12.2023r. ( czwartek) od g. 14.00
- ul. Szopena ( nr nieparzyste) od początku
- ul. Szopena ( nr parzyste) od początku
29.12.2023r. ( piątek) g.14.00
- ul. Orzechowska ( od początku, prawa strona)
- ul. Orzechowska ( od początku, lewa strona
30.12.2023r. (sobota) g. 10.00
- ul. Dworcowa ( nr parzyste od początku)
- ul. Dworcowa ( nr nieparzyste od początku)
31.12.2023r. ( niedziela)– Sylwester
1.01.2024 Nowy rok- poniedziałek
2.01.2024 r. ( wtorek) g.15.00
- ul. Powstańców ( od torów) ul. Krótka
- ul. Powstańców – domki (od bloków)
03.01.2024r. ( środa) g. 15.00
- ul. Morcinka ( od końca) ul. Dzierżonia (od dworca – parzyste),
- ul. Dzierżonia (od dworca) – nieparzyste ;
04.01.2024r. ( czwartek) g. 15.00
I. ul. 3-go maja (parzyste od przedszkola) w tym ul. Harcerska i Gawędy
II ul. 3-go maja (nieparzyste od przedszkola)
05.01.2024 r. ( piątek) g. 15.00
- ul. Wojciecha ( nieparzyste- od początku)
II ul. Wojciecha ( parzyste – początku) i ul. Stawowa
06.01.2024 r. – OBJAWIENIE PAŃSKIE- Dom Pomocy Społecznej
07.01.2024 r. ( niedziela) g.14.00
08.01.2024 r. ( poniedziałek) g. 15.00
- ul. Wolności ( nr parzyste od początku)
- ul. Wolności ( nr nieparzyste od początku) w tym ul. Styczyńskiego i Mickiewicza
09.01.2024 r. ( wtorek) g. 15.00
- ul. Kościuszki ( nr parzyste od początku)
- ul. Kościuszki ( nr nieparzyste od początku)
10.01.2024 r. ( środa) g.15.00
- ul. Barbary (od początku) i ul. Sienkiewicza ( od początku)
- ul. Kopernika ( od początku)
11.01.2024 r. ( czwartek) g.15.00
- ul. Główna nr 97; ul. Szeroka od początku
- ul. Parkowa; ul. Przyjaźni oraz ul. Wąska ( od ul. Obłoków)
12.01.2024 r. ( piątek) g. 15.00
- ul. Szkolna; Główna 60-42; Strażacka
- ul. Tysiąclecia ( od początku)
13.01.2024 r. ( sobota) g.10.00
- ul. Obłoków ( od nr 1)
- ul. Gościnna ( od nr 1)
14.01.2024 r. ( niedziela) g. 14.00
15.01.2024 r. ( poniedziałek) g. 15.00
- Romantyczna od końca; Skalista i Główna od 133 ( nieparzyste) w kierunku Świerklańca
- Główna od nr 167 ( nieparzyste) w kierunku Nakło Śl.– do spotkania z drugim kapłanem
16.01.2024 r. ( wtorek) g. 15.00
- Główna nr.169; i Główna od nr.128 ( parzyste); ul. Łączna i Ogrodowa
- Główna od nr 88 ( nr parzyste) w kierunku Świerklańca ( do spotkania z drugim kapłanem)
17.01.2024 r. ( środa) g. 15.00
- ul. Rogowa; Główna od nr 131-99 ( nr nieparzyste) oraz ul. Grzegorza
- ul. Główna od nr 86-62 ( parzyste); Wierzbowa; Kamienna
18.01.2024 r. ( czwartek) g. 15.00
- ul. Powstańców 2 i 2a ( bloki)
- ul. Powstańców 2b i 2c ( bloki)
19.01.2024 r. (piątek) g. 15.00
- ul. Główna od nr 49-95( nr nieparzyste)
- ul. Górna (od końca)
20.01.2024 r. ( sobota) g. 10.00
- ul. Główna od 1-45 ( nr nieparzyste)
- ul. Główna od nr 2-38 ( nr parzyste)
21.01.2024 r. ( niedziela) g. 14.00
22.012024r.( poniedziałek) g. 15.00
- ul. Wapienna , od g. 16.00 ul. Frezji
- ul. Leśna ( od początku)
23.01.202r. ( wtorek) g. 15.00
- ul. Sportowa, Brzozowa, Klonowa
- ul. Kwiatowa, Sosnowa
24.01.2024r. ( środa) g. 15.00
- ul. Jutrzenki i Szymborskiej ( domy między ul. Jutrzenki do ul. Głównej)
- ul. Różana
W związku z sytuacją jaka panuje w Izraelu podjąłem decyzje o odwołaniu pielgrzymki. Wystąpiłem do biura podróży o zwrot zaliczki.
Jak tylko biuro dokona zwrotu zaliczki będę o tym fakcie informował.
Przepraszam za tę sytuacje ale okoliczności jakie zaistniały są niezależne od nas.
ks. Eugeniusz Bill
————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Informację dla pielgrzymów udających się do Izraela ( data pielgrzymki 3-10 luty 2024r.) – pielgrzymka jest odwołana !!!
1) druga rata – wpłata do końca października ( 1500 zł )
2) trzecia rata – wpłata do końca listopada ( 2000 zł )
3) Koszty wynajęcia autokaru do przewozu nas pielgrzymów na lotnisko i z lotniska podam w najbliższym czasie
Wpłaty przelewem na konto parafialne ( tytuł przelewu : II lub III wpłata)
Informacja dla pielgrzymów udających się do Izraela. Wyjazd 3 lutego a powrót 10 lutego 2024r. ( Dwa dni wcześniej niż podano wcześnie)
———————————————————————————————————————-
Intencja modlitewna dla Żywego Różańca na miesiąc wrzesień: Modlimy się za dzieci i młodzież o ducha żywej wiary
————————————————————————————————————————-
XXXI Diecezjalna i 377 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w pielgrzymce. W tym roku pod hasłem: Wierzę w Kościół Chrystusowy.
TERMIN: 17 – 19.08.2023 r.
ZAPISY: przez stronę gliwicka.com (do 16.08) albo w naszej parafii; imię, nazwisko, pesel, adres; osoby niepełnoletnie ze zgodą rodziców i z opiekunem (zgody do pobrania w zakrystii lub przez stronę internetową).
OPŁATY:
– uczestnictwo (dorośli 25 zł; od 8 do 17 r. życia 10 zł; młodsze dzieci – bez opłaty);
– nadanie bagażu (20 zł);
– autokar powrotny (20 zł); trzeba dokonać zapisu w parafii.
PLAN: wyjście z Nakła Śląskiego o 10:00; o 12:00 Msza Święta w par. MB Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach; wymarsz do TWOROGA.
II dzień: TWORÓG – BORONÓW
III dzień: BORONÓW – CZĘSTOCHOWA
Msza Święta na Jasnej Górze w sobotę 19.08. o godz. 15:00 – serdecznie zapraszamy.
Można włączyć się w pielgrzymkę duchowo, zgłaszając wcześniej taką formę pielgrzymowania.
Rekolekcje parafialne i szkolne 18.03-22.03.2023r.
Rekolekcje parafialne – Nakło Śl. 18.03- 22.03.2023 r.
18.03.2023r. ( sobota)
18.00 Msza św. ( z kazaniem)
19.03. 2023 r. ( Niedziela )
Msze św. o 8.00, 10.30 i 16.00 – z nauka rekolekcyjną
godz. 17.00- Nauka stanowa dla mężczyzn
20.03.2023 r. Poniedziałek
- 8.00- Msza św. z nauką rekolekcyjną
- 9.30 – szkoła podstawowa kl. I-IV
- 11.00 – Szkoła Podstawowa kl. V-VIII
- 18.00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
- 19. 00 nauka stanowa dla kobiet
21.03.2023 r. wtorek
- 8.00- Msza św. z nauką rekolekcyjną
- 9.30 – szkoła podstawowa kl. I-IV
- 11.00 – Szkoła Podstawowa kl. V- VIII
- 18.00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
- 19. 00 – nauka stanowa dla młodzieży uczącej się i pracującej
22.03.2023 r. Środa – zakończenie rekolekcji parafialnych
- 8.00- Msza św. z nauką rekolekcyjną
g.9.30 Zespół Szkół Rolniczych – konferencja
- 11.00 Msza św. ( szkoła Podstawowa ) z kazaniem
- 18.00 Msza św. z nauką rekolekcyjną
- Przed każdą mszą św. okazja do spowiedzi św.
Rekolekcje głosi ks. Paweł Sobczak ( Zgromadzenie Św. Rodziny
——————————————————————————————————————
Rekolekcje parafialne
Niedziela 3.04.2022r.
Msze św. o godz. 8.00; 10.30; 16.00 z nauka rekolekcyjną
Gorzkie Żale godz. 15.15
Nauka stanowa dla mężczyzn o godz. 17.00
Poniedziałek 4.04.2022r.
Msze św. g.8.00 i 18.00 z nauka rekolekcyjną
Nauka stanowa dla kobiet – g.18.45 – po mszy św. wieczornej
Wtorek 5.04.2022r.
Msze św. g.8.00 i 18.00 z nauka rekolekcyjną
Nauka stanowa dla młodzieży- g. 18.45 – po mszy św. wieczornej
Środa 6.04.2022r. – ZAKOŃCZENIE REKOLEKCJI
Msze św. g.8.00 i 18.00 z nauka rekolekcyjną
Rekolekcje poprowadzi O. Mariusz Więckiewicz- Redemptorysta
———————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
Misterium Męki Pańskiej Ślad Losu
Serdecznie zapraszamy na wokalno – instrumentalną Drogę Krzyżową „Ślad Losu” w wykonaniu naszej scholi parafialnej:
- 25.03 BYTOM KARB godz. 19:00 – Parafia Dobrego Pasterza.
- 28.03 ORZECH godz. 19:00 – Parafia NMP Jasnogórskiej.
- 01.04 NAKŁO ŚLĄSKIE godz. 18:30 – Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa.
- 12.04 BYTOM godz. 19:00 – Parafia Trójcy Świętej.
Pomoc dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy potrzebna na już!
Caritas Diecezji Gliwickiej organizuje wsparcie
- Caritas Diecezji Gliwickiej organizuje pilnie potrzebną pomoc dla Ukrainy. Obecnie zbierane są tylko nowe:koce, śpiwory, poduszki, kołdry,
środki czystości,
wszelkiego rodzaju materiały medyczne: opatrunki, bandaże, strzykawki, igły, kompresy, płyny infuzyjne, dezynfekujące, środki przeciwbólowe itp.Wymienione przedmioty można przynosić bezpośrednio do centrali Caritas Diecezji Gliwickiej przy ul. Ziemowita 2 w Gliwicach od poniedziałku do piątku od 8.00 do 14.00. Wszyscy, którzy mogą włączyć się do akcji, proszeni są o kontakt telefoniczny: (32) 230 78 70 lub 667 445 774.
Pomoc dla Ukrainy można również wesprzeć finansowo, wpłacając na konto bankowe Caritas Diecezji Gliwickiej: 57 1240 1343 1111 0010 0216 7128 z dopiskiem: „Ukraina”.
Źródło: https://gliwice.gosc.pl
ZAPRASZAMY NA WIRTUALNĄ WYCIECZKĘ PO NASZYM KOŚCIELE
Proszę nacisnąć na ikonę
MSZE ŚWIĘTE KOLĘDOWE
2021 / 2022
2 stycznia NIEDZIELA godz. 10:30
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Głównej, Leśnej, Wapienna, Łączna, Ogrodowa, Rogowa, Jutrzenki i Różana.
5 stycznia ŚRODA godz. 17:00
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Powstańców, Krótka, Dzierżonia, Sosnowa, Sportowców, Klonowa, Brzozowa, Kwiatowa
i Morcinka.
7 stycznia PIĄTEK godz. 17:00
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Wojciecha, 3-go Maja, Harcerska, Husarska, Barbary, Styczyńskiego i Sienkiewicza, Mickiewicza i Gawędy.
9 stycznia NIEDZIELA godz. 8:00
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Szopena, Orzechowska, Cicha, Kamienna, Romantyczna, Wierzbowa i Skalista.
13 stycznia CZWARTEK godz. 17:00
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Wieczorka, Wolności, Tysiąclecia i Kopernika.
14 stycznia PIĄTEK godz. 17:00
O Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Kościuszki, Szkolna, Strażacka, Stawowa i Dworcowa.
16 stycznia NIEDZIELA godz. 10:30
Boże błogosławieństwo dla mieszkańców ulic: Obłoków, Górna, Szeroka, Wąska, Przyjaźni, Parkowa, Gościnna i Grzegorza.
Zaproszenie do włączenia się do Wspólnoty Żywego Różańca ON – LINE
Róże Różańcowe On-Line
Jeżeli masz potrzebę połączyć się duchowo na modlitwie o uzdrowienie, przemienienie, ocalenie zapraszamy do modlitwy różańcowej On Line ,
gdzie modlimy się bez wychodzenia z domu, w wybranej przez Ciebie dowolnej porze dnia czy nocy .
W modlitwie zanurzyć możesz
– dzieci
– męża lub żonę
– wnuki
– dusze czyśćcowe
– Kapłanów i powołania kapłańskie na całym świecie
– konających w samotności i zapomnieniu aby pozwolili się przeciągnąć
w tej ostatniej chwili do miłości Jezusa , która wzywa i walczy o nich do końca .
Skontaktuj się z naszym koordynatorem Barbarą Paliczka pod nr telefonu 514 519 100 a otrzymywać będziesz na swój telefon czy pocztę mailową Tajemnicę, którą będziesz się modlić . Zmiana tajemnic będzie co miesiąc, dwa miesiące lub kwartał .
Mamy założonych już 70 Róż , w każdej Róży jest 20 osób czyli jednorazowo wysyłamy 1 400 Tajemnic .
Możesz należeć do kilku Róż jednocześnie .
W naszych Różach modlą się ludzie z Polski, Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych i Niemiec .
Różaniec ma wielką MOC bo pozwala nam odkryć wielką miłość Boga, ma wielka MOC bo wstawia się za nami nasza Mateńka Maryja i za jej pośrednictwem nasze prośby i modlitwy są wysłuchiwane .
Nie lękaj się i nie ulegaj smutkom tylko dołącz do modlitwy .
Przeznaczając kilka minut dziennie na modlitwę możemy pomóc tym, którzy trwają w ciemności , aby światło naszej wspólnej modlitwy otworzyło ich oczy i serca .
Od naszej modlitwy może zależeć łaska życia wiecznego dla wielu .
Przez modlitwę otwieramy naszym siostrom i braciom Niebo a jednocześnie zyskujemy skarby wieczne dla samych siebie .
Niech nasza modlitwa stanie się Żywą Wodą dla wielu .
BISKUP GLIWICKI Gliwice, dnia 15 czerwca 2021 roku Nr 1020/21/A
ODWOŁANIE RESKRYPTU DYSPENSY od obowiązku niedzielnego i świątecznego udziału we Mszy świętej.
W związku ze znaczącym złagodzeniem obostrzeń państwowych (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2021 roku) związanych z pandemią COVID-19 i mając na względzie ustalenia biskupów podjęte na 389. Zabraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w dniach11-12 czerwca 2021 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, niniejszym odwołuję dyspensę z dnia30maja 2020 roku, zwalniającą wiernych Diecezji Gliwickiej oraz innych wiernych przebywających na terenie Diecezji Gliwickiej będących w wieku starszym, z objawami infekcji i tych, którzy czują obawę przed zarażeniem od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej Mszy świętej. Niniejsze odwołanie wchodzi w życie z dniem 20 czerwca 2021 roku.Jednocześnie przypominam, że osoby, które z ważnej przyczyny – w konkretnej jednostkowej sytuacji (np. choroba, opieka nad chorą osobą lub dzieckiem itp.) – nie są w stanie wziąć udziału w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej z przyczyn fizycznych (tzw. absolutna nie zdolność, np. dolegliwości zdrowotne związane z zaawansowanym wiekiem) lub moralnych(tzw. moralna niezdolność, np. poważny lęk przed zarażeniem SARS-CoV-2), są z natury rzeczy wolne od tego obowiązku, dopóki trwa owa ważna przyczyna lub wspomniana konkretna jednostkowa sytuacja. W takim jednak wypadku, zgodnie z kan. 1248 § 2 KPK, niech zechcą poświęcić odpowiedni czas na modlitwę indywidualną w rodzinie.
+ Jan Kopiec Biskup Gliwicki Ks. Sebastian Wiśniewski Kanclerz
Liturgia Wigilii Paschalnej o godz. 18.00, będzie sprawowana w kościele. ZAPRASZAM !
LIST APOSTOLSKI
PATRIS CORDE
OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA
Z OKAZJI 150. ROCZNICY
OGŁOSZENIA ŚWIĘTEGO JÓZEFA
PATRONEM KOŚCIOŁA POWSZECHNEGO
W 150. rocznicę ogłoszenia św. Józefa przez bł. Piusa IX, 8 grudnia 1870 r., Patronem Kościoła Katolickiego, chciałbym podzielić się z wami kilkoma osobistymi refleksjami na temat tej niezwykłej postaci, tak bliskiej ludzkiej kondycji każdego z nas., Pragnienie to narastało w ciągu minionych miesięcy pandemii, w których możemy doświadczyć, pośród dotykającego nas kryzysu, że „nasze życia są tkane i wpierane przez zwykłe osoby – zazwyczaj zapominane – które nie występują w tytułach gazet i magazynów, ani na wielkiej scenie ostatniego show, lecz niewątpliwie dziś zapisują decydujące wydarzenia na kartach naszej historii –
są nimi lekarze, pielęgniarki i pielęgniarze, pracownicy supermarketów, sprzątacze, opiekunowie i opiekunki, kierowcy samochodów dostawczych, siły porządkowe, wolontariusze, kapłani, zakonnice i wielu innych, którzy zrozumieli, że nikt nie ratuje się sam. […] Ileż osób codziennie praktykuje cierpliwość i napełnia innych nadzieją, starając się nie siać paniki, ale współodpowiedzialność. Iluż ojców, matek, dziadków i babć, nauczycieli pokazuje naszym dzieciom, poprzez małe, codzienne gesty, jak stawiać czoło kryzysowi i go pokonywać, dostosowując zwyczaje, podnosząc wzrok i zachęcając do modlitwy. Ileż osób modli się, ofiarowuje i wstawia w intencji dobra wszystkich”. Wszyscy mogą znaleźć w św. Józefie, mężu, który przechodzi niezauważony, człowieku codziennej obecności, dyskretnej i ukrytej, orędownika, pomocnika
i przewodnika w chwilach trudnych. Święty Józef przypomina nam, że ci wszyscy, którzy są pozornie ukryci lub na „drugiej linii”, mają wyjątkowy czynny udział w historii zbawienia. Im wszystkim należy się słowo uznania i wdzięczności.
Ojciec umiłowany
Wielkość św. Józefa polega na tym, że był on oblubieńcem Maryi i ojcem Jezusa. Jako taki „stał się sługą powszechnego zamysłu zbawczego”. Św. Paweł VI zauważa, że jego ojcostwo wyrażało się konkretnie
w tym, że „uczynił ze swego życia służbę, złożył je w ofierze tajemnicy wcielenia i związanej z nią odkupieńczej misji; posłużył się władzą, przysługującą mu prawnie w świętej Rodzinie, aby złożyć całkowity dar z siebie, ze swego życia, ze swej pracy; przekształcił swe ludzkie powołanie do rodzinnej miłości w ponadludzką ofiarę z siebie, ze swego serca i wszystkich zdolności, w miłość oddaną na służbę Mesjaszowi, wzrastającemu w jego domu”. Ze względu na tę rolę w historii zbawienia, św. Józef jest ojcem, który zawsze był miłowany przez lud chrześcijański, o czym świadczy fakt, że na całym świecie poświęcono mu wiele kościołów; że wiele instytutów zakonnych, bractw i grup kościelnych inspiruje się jego duchowością i nosi jego imię; że od wieków odbywają się na jego cześć różne święte misteria. Wielu świętych było jego gorliwymi czcicielami, wśród nich Teresa z Avila, która przyjęła go jako swego adwokata i pośrednika, często powierzała mu siebie i otrzymywała wszystkie łaski, o które prosiła; zainspirowana swoim doświadczeniem, Święta zachęcała innych do tej pobożności. W każdej książeczce do nabożeństwa można znaleźć jakąś modlitwę do św. Józefa. Szczególne wezwania kierowane są do niego w każdą środę, a zwłaszcza przez cały marzec, miesiąc tradycyjnie jemu poświęcony.
Ojciec czuły
Józef widział, jak Jezus wzrastał z dnia na dzień „w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi” (Łk 2, 52). Podobnie jak Pan uczynił to z Izraelem, tak i on „uczył Go chodzić, biorąc Go za rękę: był dla Niego, jak ojciec, który podnosi dziecko do policzka, pochyla się nad nim, aby go nakarmić” (por. Oz 11, 3-4).
Jezus widział w Józefie czułość Boga: „Jak się lituje ojciec nad synami, tak Pan się lituje nad tymi, co się Go boją” (Ps 103,13). Zły sprawia, że patrzymy na naszą kruchość z osądem negatywnym, podczas gdy Duch z czułością wydobywa ją na światło dzienne. Czułość jest najlepszym sposobem dotykania tego, co w nas kruche. Wskazywanie palcem i osąd, który stosujemy wobec innych, są bardzo często oznaką naszej niezdolności do zaakceptowania własnej słabości, własnej kruchości. Jedynie czułość uchroni nas od dzieła oskarżyciela (por. Ap 12, 10). Dlatego ważne jest spotkanie z Bożym miłosierdziem, zwłaszcza w sakramencie Pojednania, doświadczając prawdy i czułości. Paradoksalnie, nawet Zły może powiedzieć nam prawdę, ale czyni to, aby nas potępić. Wiemy jednak, że Prawda, która pochodzi od Boga, nas nie potępia, lecz akceptuje nas, obejmuje, wspiera, przebacza nam. Prawda zawsze ukazuje się nam jako miłosierny ojciec
z przypowieści (Łk 15, 11-32): wychodzi nam na spotkanie, przywraca nam godność, stawia nas z powrotem na nogi, wyprawia dla nas ucztę, z uzasadnieniem: „ten mój syn był umarły, a znów ożył; zaginął, a odnalazł się” (w. 24).
Ojciec posłuszny
Tak jak Bóg uczynił to z Maryją, gdy objawił Jej swój plan zbawienia, podobnie objawił swoje plany Józefowi poprzez sny, które w Biblii, jak i u wszystkich ludów starożytnych, były uważane za jeden ze środków, za pomocą których Bóg ujawnia swoją wolę. Józef jest głęboko zaniepokojony w obliczu niewytłumaczalnej ciąży Maryi: nie chce Jej „oskarżać publicznie”, ale postanawia „oddalić Ją potajemnie” (Mt 1, 19).
W pierwszym śnie anioł pomaga mu rozwiązać jego poważny dylemat: „Nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów” (Mt 1, 20-21). Jego reakcja była natychmiastowa: „Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański” (Mt 1, 24). Dzięki posłuszeństwu przezwyciężył swój dramat i ocalił Maryję. W każdych okolicznościach swojego życia Józef potrafił wypowiedzieć swoje „fiat”, jak Maryja podczas Zwiastowania i Jezus w Getsemani. Józef, jako głowa rodziny, uczył Jezusa, by był poddany swoim rodzicom (por. Łk 2, 51), zgodnie z przykazaniem Bożym (por. Wj 20, 12). W ukryciu, w Nazarecie, w szkole Józefa, Jezus nauczył się wypełniać wolę Ojca. Wola ta stała się Jego codziennym pokarmem (por. J 4, 34). Nawet w najtrudniejszym momencie swojego życia, przeżywanym w Getsemani, wolał czynić wolę Ojca, a nie swoją własną, i stał się „posłuszny aż do śmierci […] na krzyżu” (Flp 2, 8).
Ojciec przyjmujący
Józef przyjął Maryję nie stawiając warunków uprzednich. Ufa słowom Anioła. „Szlachetność jego serca sprawia, że podporządkowuje miłości to, czego nauczyło go prawo. A dziś na tym świecie, w którym oczywista jest psychologiczna, słowna i fizyczna przemoc w stosunku do kobiet, Józef jawi się jako mężczyzna okazujący szacunek, delikatny, który – choć nie ma wszystkich informacji – opowiada się za reputacją, godnością i życiem Maryi. A wobec jego wątpliwości, jak postąpić najlepiej, Bóg pomógł mu
w wyborze, oświetlając jego osąd”. Wiele razy zachodzą w naszym życiu wydarzenia, których znaczenia nie rozumiemy. Naszą pierwszą reakcją jest często rozczarowanie i bunt. Józef odkłada na bok swoje rozumowanie, aby uczynić miejsce dla tego, co się dzieje, choć może mu się to zdawać tajemnicze, akceptuje, bierze za to odpowiedzialność i godzi się ze swoją historią. Jeśli nie pogodzimy się z naszą historią, nie będziemy w stanie uczynić żadnego następnego kroku, ponieważ zawsze pozostaniemy zakładnikami naszych oczekiwań i wynikających z nich rozczarowań. Życie duchowe, ukazywane nam przez Józefa, nie jest drogą, która wyjaśnia, ale drogą, która akceptuje. Jedynie na podstawie tego przyjęcia, tego pojednania, możemy również wyczuć wspanialszą historię, jej głębsze znaczenie. Akceptacja życia w ten sposób wprowadza nas w ukryty sens. Życie każdego z nas może zacząć się na nowo w cudowny sposób, jeśli znajdziemy odwagę, by przeżywać je zgodnie z tym, co mówi nam Ewangelia. I nie ma znaczenia, czy obecnie wszystko zdało się przybrać zły obrót i czy pewne rzeczy są teraz nieodwracalne. Bóg może sprawić, że kwiaty zaczną kiełkować między skałami. Nawet jeśli nasze serce coś nam wyrzuca, On „jest większy od naszego serca i zna wszystko” (1 J 3, 20). Nie chcemy zatem myśleć, że wierzyć to znaczy znajdować łatwe, pocieszające rozwiązania. Wiara, której uczył nas Chrystus, jest raczej tą wiarą, którą widzimy u św. Józefa, nie szukającego dróg na skróty, ale stawiającego czoła „z otwartymi oczyma” temu, co się jemu przytrafia, biorąc za to osobiście odpowiedzialność.
Ojciec w cieniu
Nikt nie rodzi się ojcem, ale staje się ojcem. I nie staje się nim jedynie dlatego, że wydaje dziecko na świat, lecz ponieważ odpowiedzialnie podejmuje o nie troskę. Za każdym razem, gdy ktoś podejmuje odpowiedzialność za życie drugiego, w pewnym sensie sprawuje względem niego ojcostwo.
W społeczeństwie naszych czasów, dzieci często zdają się być osierocone przez ojców. Także dzisiejszy Kościół potrzebuje ojców. Stale aktualna jest przestroga skierowana przez św. Pawła do Koryntian: „Choćbyście mieli bowiem dziesiątki tysięcy wychowawców w Chrystusie, nie macie wielu ojców” (1 Kor 4, 15); a każdy kapłan czy biskup powinien móc dodać jak Apostoł: „ja to właśnie przez Ewangelię zrodziłem was w Chrystusie Jezusie” (tamże). Zaś Galatom mówi: „Dzieci moje, oto ponownie w bólach was rodzę, aż Chrystus w was się ukształtuje!” (4, 19). Być ojcem oznacza wprowadzać dziecko w doświadczenie życia, w rzeczywistość. Nie zatrzymywać go, nie zniewalać, nie brać w posiadanie, ale czynić je zdolnym do wyborów, do wolności, do wyruszenia w drogę. Być może z tego powodu, obok miana ojca, tradycja umieściła przy Józefie także miano „przeczystego”. Tylko wówczas, gdy miłość jest czysta, jest naprawdę miłością. Miłość, która chce posiadać, w końcu zawsze staje się niebezpieczna, krępuje, tłumi, czyni człowieka nieszczęśliwym. Sam Bóg umiłował człowieka miłością czystą, pozostawiając mu nawet wolność popełniania błędów i występowania przeciwko Niemu. Logika miłości jest zawsze logiką wolności, a Józef potrafił kochać w sposób niezwykle wolny. Nigdy nie stawiał siebie w centrum. Potrafił usuwać siebie z centrum a umieścić w centrum swojego życia Maryję i Jezusa. Świat potrzebuje ojców, odrzuca panów, odrzuca tych, którzy chcą wykorzystać posiadanie drugiego do wypełnienia własnej pustki; odrzuca tych, którzy mylą autorytet z autorytaryzmem, konfrontację z uciskiem, miłosierdzie z opiekuńczością, siłę ze zniszczeniem. Każde prawdziwe powołanie rodzi się z daru z siebie, który jest dojrzewaniem zwyczajnej ofiarności. Także w kapłaństwie i w życiu konsekrowanym wymagana jest tego rodzaju dojrzałość. Tam, gdzie powołanie, czy to małżeńskie, do celibatu czy też dziewicze, nie osiąga dojrzałości daru z siebie, zatrzymując się jedynie na logice ofiary, to zamiast stawać się znakiem piękna i radości miłości, może wyrażać nieszczęście, smutek i frustrację. Każde dziecko zawsze przynosi ze sobą tajemnicę, zupełną nowość, która może być ujawniona tylko z pomocą ojca, który szanuje jego wolność. Ojca, który jest świadomy, że zrealizuje swoją funkcję wychowawczą i że w pełni przeżyje swoje ojcostwo tylko wówczas, gdy stanie się „bezużyteczny”,
gdy zobaczy, że dziecko staje się autonomiczne i samodzielnie kroczy po drogach życia, gdy postawi się w sytuacji Józefa, który zawsze wiedział, że to Dziecko nie jest jego własnym, lecz zostało jedynie powierzone jego opiece. Przecież to właśnie sugeruje Jezus, gdy mówi: „Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie” (Mt 23, 9).
Zakończenie
Celem tego Listu apostolskiego jest wzbudzenie większej miłości dla tego wielkiego Świętego, abyśmy byli zachęceni do modlitwy o jego wstawiennictwo i do naśladowania jego cnót i jego zaangażowania.
Istotnie, specyficzną misją świętych jest nie tylko spełnianie cudów i łask, ale wstawiennictwo za nami przed Bogiem.
Święci pomagają „wszystkim wiernym do osiągnięcia świętości i doskonałości własnego stanu”. Ich życie jest konkretnym dowodem na to, że można żyć Ewangelią.
Jezus powiedział: „uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokorny sercem” (Mt 11, 29), a święci są z kolei wzorem życia do naśladowania. Św. Paweł wyraźnie zachęcał: „bądźcie naśladowcami moimi!” (1 Kor 4, 16). Święty Józef mówi o tym poprzez swoje wymowne milczenie.
W obliczu przykładu tak wielu świętych, św. Augustyn zadawał sobie pytanie: „Nie stać cię na to, na co stać było tych mężczyzn i te kobiety?”. I tak doszedł do ostatecznego nawrócenia, wołając: „Późno Cię umiłowałem, Piękności tak dawna a tak nowa!”.
Nie pozostaje nic innego, jak tylko błagać św. Józefa o łaskę nad łaskami: o nasze nawrócenie.
Rzym, u św. Jana na Lateranie, dnia 8 grudnia 2020, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w ósmym roku mojego Pontyfikatu.
Papież Franciszek
Bp Jan Kopiec Biskup Gliwicki .Gliwice, dnia 27 stycznia 2021 roku Nr 132/21/A
D E K R E T wyznaczający kościoły jubileuszowe na czas obchodów Roku Świętego Józefa obowiązujący w diecezji gliwickiej od 1 lutego 2021 r. do 8 grudnia 2021 r.
Nawiązując do Listu Apostolskiego Ojca Świętego Franciszka „Patris corde” oraz Dekretu Penitencjarii Apostolskiej z dnia 8 grudnia 2020 roku, na czas obchodów Roku Świętego Józefado8grudnia 2021 r.,ustanawiam w Diecezji Gliwickiej następujące kościoły jubileuszowe dla
poszczególnych dekanatów:Dekanaty: Bytom i Bytom Miechowice kościół Świętej Rodziny w Bytomiu Bobrku;Dekanaty: Gliwice, Gliwice Sośnica i Gliwice Łabędy kościół św. Józefa Robotnika w Ligocie Zabrskiej; Dekanaty: Zabrze i Zabrze Mikulczyce kościół św. Józefa w Zabrzu;Dekanat Kuźnia Raciborska kościół św. Józefa Robotnika w Zawadzie Książęcej; Dekanaty: Lubliniec, Sadów i Woźniki kościół św. Józefa Robotnika w Sadowie; Dekanaty: Tarnowskie Góry i Żyglin kościół NSPJ i MB Fatimskiej w Tarnowskich Górach Strzybnicy;Dekanaty: Pyskowice, Pławniowice i Toszek kościół św. Józefa Robotnika w Taciszowie.Kościoły jubileuszowe powinny się stać miejscem, do którego przybywają pielgrzymi, aby pojednać się z Bogiem, dostąpić łaski odpustów przewidzianych w dokumencie Penitencjarii Apostolskiej, aby przez wstawiennictwo św. Józefa powierzać Panu Bogu intencje własne oraz wspólnot, do których należą. Dlatego do zadań gospodarzy wskazanych wyżej świątyń na „Rok Świętego Józefa” należą:
1. zorganizowanie w określonych porach Adoracji Najświętszego Sakramentu;2. troska o umożliwienie wiernym skorzystania z sakramentu pokuty. W dyżury w konfesjonale powinni się zaangażować kapłani wskazanych dekanatów;3. umożliwienie wiernym rozmowy z kapłanem (jeśli zajdzie taka potrzeba);4. zorganizowanie cyklicznych nabożeństw ku czci św. Józefa, jak również konferencji,katechez przybliżających osobę św. Józefa.Niech Święty Józef wyprasza nam wszystkich potrzebne łaski.† Jan Kopiec Biskup Gliwicki
ks. Sebastian Wiśniewski Kanclerz Kurii
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————
42-620 Nakło Śląskie, ul. Główna 3, Tel.: (32) 284-35-31
Konto: Bank Śląski 21 1050 1386 1000 0023 2147 0763
www.parafiawnakle.pl, kancelaria@parafiawnakle.pl
STATYSTYKA PARAFIALNA 2020R.
Chrzty 2020r. Zgony 2020r.
1). Wiktor Kaczmarczyk 1). Zbigniew Holewa
2). Vanessa Coder 2). Władysław Hancyk
3). Wiktoria Warcaba 3). Jan Myrtus
4). Leonard Dragon 4). Agnieszka Wicik
5). Wiktor Kuc 5). Ewald Schlagner
6). Lena Szkaradek 6). Jan Magiera
7). Liliana Guzy 7). Roman Jąkała
8). Nela Przybyła 8). Teresa Adamus
9). Natalia Piwowarczyk 9). Maria Horzela
10). Marcin Skawiński 10). Gertruda Mrozek
11). Laura Galińska 11). Tadeusz Bacia
12). Pola Szulc 12). Jan Nieścioruk
13). Zuzanna Zrałek 13). Zbigniew Kliś
14). Julian Rutkowski 14). Stefan Korbel
15). Milena Szołtysik 15). Henryk Kaczmarczyk
16). Alicja Winkler 16). Agnieszka Filipczyk
17). Kornelia Sołoducha 17). Janina Baron
18). Alicja Bączkowicz 18). Elżbieta Badura
19). Szymon Panek 19). Jerzy Bujak
20). Filip Mateja 20). Stefan Kaczmarczyk
21). Aleksandra Kwiatek 21). Mariusz Kaczmarczyk
22). Robert Pierzyna 22). Edward Kumosz
23). Nina Gołda 23). Bogusław Mzyk
24). Szymon Wołczyk 24). Maria Jonik
25). Jerzy Jon
26). Urszula Motyl
27). Gerard Murgot
28). Roman Krawczyk
29). Gertruda Kaczmarek
30). Leon Golus
31). Adelajda Bujoczek
32). Aniela Szołtysik
33). Teresa Mateja
34). Gertruda Muszalska Bierzmowanie przyjęło – 35 osób.
35). Klara Michalik Do I komunii św. przystąpiło – 43 dzieci
36). Alfons Biedroń Rozdana Komunia święta – 31.500
37). Jadwiga Hellebrandt
38). Małgorzata Dybich
39). Konrad Bączkowicz
40).Małgorzata Bobowska
41).Mirosław Całka
42). Ryszard Motyl.
43). Beata Woś.
Inwestycje parafialne w roku 2020.
- Zakończyliśmy spłatę głównego ołtarza
- Wykonano monitoring kościoła.
- Instalacja i sprzęt do transmisji mszy św. i nabożeństw.
- Zakupiono pelerynki dla Marianek.
- Uszyto alby dla lektorów.
- Remont schodów do zakrystii.
- Zakup opału do budynków kościelnych.
————————————————————————————————————————————————————–
Modlitwa za rodziny i małżeństwa
Serdecznie zapraszamy do włączenia się do modlitwy za rodziny i małżeństwa.
Modlitwa się rozpoczyna 25 grudnia ( Boże Narodzenie) do 2 lutego ( Święto Matki Bożej Gromnicznej)
więcej informacji:
Zapraszam do włączenia się w to modlitewne dzieło . !
—————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
8.12.2020r. UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NM PANNY
OD godz. 12.00- 13.00 – GODZINA ŁASKI- zapraszamy do wspólnej modlitwy w kościele !
————————————————————————————————————–
POGRZEBY:
Poniedziałek: 14.12.20 g. 9.00 śp. Konrad Bączkowicz
wtorek 15.12.20r. śp. Małgorzata Bobowska
R i P
-
Nauki Przedmałżeńskie
Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Gliwickiej zaprasza narzeczonych na szóstą edycję nauk przedmałżeńskich w formie online, która rozpocznie się 23 listopada b.r..
Proponowana forma obejmuje 4 spotkania jako wideokonferencje w czasie rzeczywistym.
Spotkania online przeznaczone są dla narzeczonych z terenu diecezji gliwickiej, którzy do sierpnia 2021 roku zamierzają zawrzeć sakrament małżeństwa.
Narzeczeni, którzy z powodu drugiej fali epidemii przerwali parafialne katechezy przedmałżeńskie mogą je uzupełnić uczestnicząc w wybranych tematach.
Szczegółowe informacje i zapisy znajdują się na stronie internetowej: dorodzin.pl
Wyrażamy wdzięczność za życzliwość i współpracę – Bóg zapłać!
Ks. Waldemar Niemczyk – diecezjalny duszpasterz rodzin
Katarzyna i Michał Jurkiewiczowie – diecezjalni doradcy życia rodzinnego
——————————————————————————————————————————————————————————————————————————-
1). O odpustach za zmarłych
Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.
Penitencjaria Apostolska zdecydowała, że aby zapewnić bezpieczeństwo wiernych w czasie epidemii, odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone. Również odpust zupełny związany z dniem 2 listopada – wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych dla tych, którzy pobożnie nawiedzają kościół lub kaplicę i odmawiają tam „Ojcze nasz” i „Wierzę w Boga”, może być przeniesiony na inny dzień listopada, dowolnie wybrany przez poszczególnych wiernych.
Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, na przykład ze względu na zakazy gromadzenia się licznych wiernych w miejscach świętych, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko będą się łączyć duchowo z wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte oraz jeśli wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają intencję – kiedy to tylko będzie możliwe – spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego). Te osoby, aby uzyskać odpust zupełny powinny odmówić pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny (na przykład jutrznię i nieszpory z oficjum Liturgii godzin za zmarłych, Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia i inne modlitwy za zmarłych bliskich ich sercu); podjąć medytacyjną lekturę jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych lub też wypełnić uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu swoich cierpień.
Penitencjaria Apostolska zwróciła się jednocześnie do kapłanów z prośbą, aby „oddali się z gorliwością i wielkodusznością celebracji Sakramentu Pokuty i udzielali Komunii Świętej chorym”.
2). Szczegółowe informacja na temat akcji modlitewnej : Różaniec Do Granic Nieba
https://link.freshmail.mx/p/vi7gb5mztp/czp4gqq3w7 – Różaniec Do Granic Nieba
3). Będziemy wdzięczni za rozreklamowanie tego filmu zapraszającego do modlitwy w języku angielskim by dotrzeć z modlitwą na cały świat.
The Rosary to the gates of Heaven! Urgent Call! (respond with love andn peace)
Dodano 26.10.2020r.
Możliwość uzyskania odpustu za zmarłych przez cały listopad
Przez cały listopad, a nie tylko przez 8 dni od uroczystości Wszystkich Świętych, będzie można otrzymać odpust zupełny dla wiernych zmarłych. W związku z pandemią Covid-19 Penitencjaria Apostolska wydała specjalny dekret w tej sprawie.
Treść dekretu oraz komentarz do niego zawarte są tutaj: https://episkopat.pl/stolica-apostolska-odpust-dla-wiernych-zmarlych-przez-caly-listopad/
Katechezy przedślubne i skupienie w diecezji gliwickiej w czasie stanu
zagrożenia epidemicznego od 1 września 2020r.
Katechezy odbywają się z zachowaniem sanitarnych wymogów bezpieczeństwa.
Miejscowość Parafia Terminy
Bytom św. Jacka
ul. Matejki 1
Spotkania odbywają się w Centrum
ks. Gorczyńskiego
Poniedziałek godz. 19
I cykl: 7; 14; 21; 28 września 2020r.
II cykl: 5; 12; 19; 26 października 2020r.
III cykl: 9; 16; 23; 30 listopada 2020r.
IV cykl: 7; 14; 21; 28 grudnia 2020r.
Gliwice Chrystusa Królaul. Okrzei 31
Spotkania odbywają sięw Domu Katechetycznym
Niedziela godz. 16
I cykl: 6; 13; 20; 27 września 2020r.
II cykl: 4; 11; 18; 25 października 2020r.
Lubliniec św. Stanisława Kostkiul. Piłsudskiego 6
Sobota i niedziela godz. 15
I cykl: 26; 27 września 2020r.
II cykl: 3; 4 października 2020r.
Tarnowskie Góry Matki Bożej Uzdrowienie Chorychul. Różana 2
Spotkania odbywają się w kościele po
wieczornej Mszy św. o godz. 18
Poniedziałek ok. godz. 18:30
I cykl: 7; 14; 21; 28 września 2020r.
Zabrze św. Annyul. 3 Maja 18
Spotkania odbywają się w Kaplicy
Domu Parafialnego
Niedziela godz. 17
I cykl: 6; 13; 20; 27 września 2020r.
II cykl: 4; 11; 18; 25 października 2020r.
III cykl: 8; 15; 22; 29 listopada 2020r.
Parafialne Poradnie Życia Rodzinnego Diecezji Gliwickiej
działające w czasie stanu zagrożenia epidemicznego od 1 września 2020r.
Do wszystkich poradni obowiązują zapisy telefoniczne i spotkania odbywają się zazachowaniem sanitarnych wymogów bezpieczeństwa.
Miejscowość Parafia Zapisy
Babice św. Anny
ul. Szkolna 24
p. Marieta, tel. 882 091 625
p. Kornelia, tel. 602 516 303
Bojszów Wszystkich Świętych
Świetlica środowiskowa
Łącza, ul. Szkolna 28
p. Ewa, tel. 730 172 117
Boronów Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego ul. Wolności 1
p. Gabriela, tel. 696 205 323
p. Anna, tel. 881 315 034
Bytom św. Annyul. Chorzowska 1
p. Agata, tel. 605 085 822
Bytom św. Barbaryul. Chełmońskiego 18
p. Ilona, tel. 661 882 551
Bytom św. Jackaul. Matejki 1
p. Anna, tel. 605 593 281
p. Małgorzata, tel. 602 407 980
Bytom Najświętszego Serca Pana Jezusa ul. Pułaskiego 9
p. Agnieszka, tel. 691 312 565
p. Tomasz, tel. 501 820 445
Bytom Podwyższenia Krzyża Świętego ul. Ligonia 2
p. Maria, tel. 692 294 038
p. Elżbieta, tel. 503 532 006
Bytom św. Wojciecha pl. Klasztorny 5
p. Joanna, tel. 667 632 086
Bytom Sucha Góra
św. Michała Archanioła ul. ks. P. Jaskółki 1
p. Janina, tel. 697 730 699
Bytom Miechowice -Bożego Ciała
ul. Kasztanowa 3
p. Weronika, tel. 692 461 086
Gliwice Centrum Edukacyjne im. JP II ul. Jana Pawła II 5A
p. Katarzyna tel. 501 397 904
Gliwice św. Apostołów Piotra i Pawła ul. Jana Pawła II 5
TYLKO DLA PARAFIAN!
p. Teresa, tel. 605 902 277
Gliwice św. Bartłomieja
ul. Bernardyńska 19
p. Teresa, tel. 505 910 436
p. Michał, tel. 507 389 948
Gliwice Matki Boskiej Kochawińskiej
ul. Kopernika 63a
p. Agnieszka, tel. 793 081 044
Gliwice NMP Matki Kościoła
ul. Pliszki 20
p. Agnieszka, tel. 793 081 044
Gliwice św. Antoniego
ul. B. Głowackiego 3
p. Iwona, tel. 501 424 138
Miejscowość Parafia Zapisy
Gliwice Wszystkich Świętych
ul. Kościelna 4
p. Dorota, tel. 32/ 230 83 48
Możliwość odbycia spotkań
w języku angielskim
Gliwice Matki Boskiej Częstochowskiej
ul. Kilińskiego 2
p. Ewelina, tel. 506 529 495
Gliwice NSPJ
ul. Franciszkańska 1
p. Ewelina, tel. 506 529 495
Gliwice św. Gerarda
ul. Wiejska 17
Wolne terminy we wrześniu
Od października nieczynne
p. Ewa, tel. 600 649 315
Gliwice Chrystusa Króla
ul. Okrzei 31
p. Teresa, tel. 518 046 459
Gliwice Miłosierdzia Bożego
ul. Strzelnicza 83
p. Grzegorz, tel. 600 190 336
Gliwice Bojków
Narodzenia NMP
ul. Rolników 188
p. Adam
tel. 509 099 826 po godz. 15
Gliwice Ostropa
Ducha Świętego
ul. Nauczycielska 1
TYLKO DLA PARAFIAN!
p. Danuta, tel. 516 015 205
Gliwice Żerniki
św. Jana Chrzciciela
ul. J. Elsnera 21
p. Iwona, tel. 508 227 289
Kalety Jędrysek
św. Józefa
ul. ks. Rogowskiego 24
DLA DEKANATU WOŹNIKI!
p. Danuta, tel. 515 305 091
Koszęcin Trójcy Świętej
ul. Świętej Trójcy 3
DLA DEKANATU WOŹNIKI!
p. Ewelina, tel. 660 880 012
Kuźnia Raciborska
św. Marii Magdaleny
ul. Kościelna 14
p. Elżbieta, tel. 695 369 007
Lubliniec Podwyższenia Krzyża Świętego
ul. P. Stalmacha 3
p. Helena, tel. 511 100 505
Lubliniec św. Stanisława Kostki
ul. Piłsudskiego 6
Wolne terminy od 23 września
p. Ewa, tel. 692 817 323
Lubliniec św. Mikołaja
ul. św. Mikołaja 1
p. Helena, tel. 511 100 505
Pawonków św. Katarzyny Dziewicy
i Męczennicy
ul. Zawadzkiego 6
p. Kornelia, tel. 605 206 739
ostatnia sobota m-ca godz. 15:30
Pyskowice św. Mikołaja
ul. Poniatowskiego 10
p. Karina, tel. 502 304 056
Pyskowice Nawrócenia św. Pawła
ul. Wieczorka 3
p. Beata, tel. 660 107 104
Pyskowice MB Nieustającej Pomocy
ul. Kolejowa 10
p. Iwona, tel. 607 386 301
Smolnica św. Bartłomieja
ul. Kościelna 1
TYLKO DLA PARAFIAN!
p. Eryka tel. 515 702 864
p. Gerard tel. 505 682 864
Miejscowość Parafia Zapisy
Tarnowskie Góry MB Królowej Pokoju
ul. Powstańców Śląskich 2
Wolne terminy od 1 października
p. Agnieszka, tel. 502 422 357
Tarnowskie Góry Matki Bożej Uzdrowienie
Chorych
ul. Różana 2
p. Anna, tel. 603 183 652
Tarnowskie Góry
Lasowice
św. Katarzyny
ul. Leśna 1
p. Maria, tel. 669 541 629
Tarnowskie Góry -Opatowice
Matki Boskiej Piekarskiej – Matki
Sprawiedliwości i Miłości Społecznej
ul. Opatowicka 112
p. Janina, tel. 697 730 699
Toszek św. Katarzyny
Aleksandryjskiej
ul. Zamkowa 1
p. Kornelia, tel. 609 350 577
Zabrze św. Andrzeja
ul. Wolności 196
p. Małgorzata, tel. 693 352 468
Zabrze św. Anny
ul. 3-go Maja 18
p. Ludwika, tel. 513 671 872
p. Nina, tel. 609 049 506
Zabrze św. Jadwigi
ul. Wolności 504
p. Tomasz,
tel. 501 770 329 po godz. 16
Zabrze św. Józefa
ul. Roosevelta 104
p. Arleta, tel. 693 240 285
p. Barbara, tel. 501 618 462
Zabrze św. Kamila
ul. P. Dubiela 10
Wolne terminy od 14 września
p. Małgorzata, tel. 792 525 958
Zabrze-Grzybowice
Matki Bożej Różańcowej
ul. Szczecińska 27
p. Katarzyna, tel. 506 593 237
Zabrze Helenka NMP Matki Kościoła
ul. Jordana 84
p. Małgorzata, tel. 667 337 131
Zabrze-Mikulczyce
św. Teresy od Dzieciątka Jezus
ul. św. Teresy 2
Wolne terminy od 1 października
p. Agnieszka, tel. 502 422 357
Ziemięcice św. Jadwigi
ul. Mikulczycka 16
p. Karin, tel. 693 464 039
Na stronie internetowej dorodzin.pl w artykule „Nauki przedmałżeńskie i poradnie życia
rodzinnego w stanie zagrożenia epidemicznego” znajduje się aktualny wykaz działających
poradni życia rodzinnego i nauk przedmałżeńskich w diecezji gliwickiej.
Skupienie dla narzeczonych odbędzie się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP
w Zabrzu Biskupicach, ul. Bytomska 111B.
Rozpoczęcie skupienia o godz. 10, w terminach:
26 września;
24 października;
28 listopada;
w grudniu z racji świąt skupienie nie odbędzie się.