DODANO : 01.07.2020r.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ

XXVIII Diecezjalna i 374 Gliwicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, pod hasłem: Wielka tajemnica wiary odbędzie się w dniach 20 – 22.08. 2020 r.

W tym roku pielgrzymka będzie miała formę sztafety. GRUPA CZARNA rusza 20.08. z parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach (Msza św. o 12:00, po Mszy św. wymarsz) dochodzi do Tworoga i tam kończy pielgrzymkę.

Miejsca zapisów do GRUPY CZARNEJ:

 1. Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach;
 2. Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nakle Śląskim;

Warunki uczestnictwa:

– zgłoszenie w parafii;

– wypełnienie formularza zgłoszeniowego;

– uiszczenie opłaty 20 zł;

– osoby pełnoletnie do 60 roku życia (osoby niepełnoletnie TYLKO pod opieką rodzica/opiekuna prawnego);

– pielgrzym powinien posiadać środki ochrony osobistej, w tym maseczki / osłonę ust, nosa, środki do dezynfekcji rąk oraz do mycia i dezynfekcji powierzchni.

– deklaracja o stanie swojego zdrowia (przed samym wyjściem);

– zapisy trwają do 9.08. !!!

Grupy pielgrzymkowe i miejsce zapisu do grup:

Zapisy w godzinach otwarcia kancelarii poszczególnych parafii.

 

 1. Pomarańczowa – Kuźnia Raciborska – ks. Joachim Koza
  – Parafia św. Marii Magdaleny w Kuźni Raciborskiej,
 2. Czarna – Tarnowskie Góry – ks. Michał Wieczorek
  – Parafia Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach,
 3. Fioletowa 2 – Pyskowice – ks. Marcin Kutek
  Parafia Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Pyskowicach
 4. Szara – Lubliniec – ks. Kamil Hadaś
  – Parafia św. Mikołaja w Lublińcu,
 5. Zielona – Bytom – ks. Grzegorz Lepiorz
  – Parafia św. Barbary w Bytomiu,
 6. Brązowa – Gliwice Łabędy – ks. Leszek Lepiorz
  – Parafia św. Jerzego w Gliwicach,
 7. Biała – Franciszkanie
  – Parafia NSPJ w Gliwicach
 8. Fioletowa 1 – Toszek – ks. Ireneusz Gierczycki
  – Parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Toszku,
 9. Niebieska – Gliwice Sośnica – ks. Damian Kubiński,
  – Parafia Chrystusa Króla w Gliwicach,
 10. Żółta – Gliwice Katedra – ks. Piotr Paszko
  – Parafia katedralna Św. Ap. Piotra i Pawła w Gliwicach
 11. Czerwona – Zabrze – ks. Dyduch Piotr
  – Parafia św. Anny w Zabrzu

Etapy i grupy:

19.08.2020 r.

Grupa Pomarańczowa – etap: Kuźnia Raciborska – Gliwice Katedra;

wymarsz po mszy, która jest o godz. 7.00;

20.08.2020 r.

Grupy Niebieska i Biała – etap: Gliwice Katedra – Kamieniec;

wymarsz po mszy, która jest o godz. 8.00;

Grupy Fioletowa 2 i Brązowa – etap: Kamieniec – Tworóg;

wymarsz o godz. 12.45;

Grupa Czarna – etap: Tarnowskie Góry – Tworóg;

wymarsz po mszy, która jest o godz. 12.00

Grupa Fioletowa 1 – etap: Toszek – Tworóg;

wymarsz po mszy, która jest o godz 10.30

21.08.2020 r.

Grupa Czerwona – etap: Tworóg – Boronów;

wymarsz po mszy, która jest o godz. 9.00

Grupa Szara – etap: Lubecko – Boronów;

wymarsz po mszy, która jest o godz. 8.00

22.08.2020 r.

Grupa Zielona – etap: Boronów – Konopiska;

wymarsz o godz. 7.00

Grupa Żółta – etap: Konopiska – Jasna Góra

wymarsz o godz. 9.15

 

Nabożeństwa

Codziennie od 19.08.2020 r. do 22.08.2020 r. odbywać się będą o godz. 20.30 nabożeństwa pielgrzymkowe (różaniec zakończony Apelem Jasnogórskim) „w parafiach zapisów poszczególnych grup.

 

 

Msze Św.

 

Na mszę w katedrze gliwickiej (czwartek 20.08.2020 r. godz. 8.00) oraz na Jasnej Górze w bazylice (sobota 22.08.2020 r. godz. 15.00 – trwają jeszcze ustalenia) zapraszamy wszystkich chętnych.

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Dodano 27.06.2020r.

 • W czwartek ( 2 lipca) przypada 150 rocznica ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła Świętego. W tym dniu Episkopat Polski na nowo zawierzy Kościół i naszą Ojczyznę św. Józefowi. My uczynimy to w naszej świątyni po mszy św. Gorącą zapraszam do zawierzenie siebie, swoich rodzin, swoich spraw małżeńskich i zawodowych św. Józefowi .

—————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Dodano 20.06.2020r.

Od 6 do 9 lipca  br. zapraszamy  młodzież do udziału w FESTIWALU ŻYCIA .

Hasłem przewodnim jest: Budujemy  arkę !

Rejestracji dokonuje się na stronie www.festiwalzycia.pl

Koszt 30 zł.

Chętni proszeni SA o zgłaszanie się do ks. Michała.

 


Dodano 14.06.2020r.

 • W czwartek po mszy św. spotkanie dla rodziców dzieci komunijnych
 • W piątek ( 19 czerwca)  zakończymy odmawianie modlitwy  różańcowej   ( odmawianej dotychczas  codziennie o godz 20.30.) Zapraszam do kontynuowania modlitwy w naszych domach. Bardzo dziękuję wszystkim którzy z nami  się łączyli w modlitwie tu w świątyni i poprzez łącze internetowe. Bogu Wszechmogącemu serdecznie dziękuję za łaski otrzymane na modlitwie
 • Msza św. na zakończenie roku szkolno- katechetycznego odbędzie się 25 czerwca o godz. 17.00.
 • 20 czerwca ( sobota) o godz. 15.00 w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła Dzień skupienia dla narzeczonych.

 

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Dodano 31.05.2020r.

BISKUP GLIWICKI                                                                                                                                                                                    Gliwice, 30 maja 2020 roku

 

Mając na uwadze wskazania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski z dnia 27 maja 2020 roku oraz rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 maja 2020 roku, znoszące limit liczby wiernych w kościołach, z dniem 7 czerwca br., odwołuję ogólną dyspensę zwalniającą wiernych Diecezji Gliwickiej oraz aktualnie przebywających na jej terytorium z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej lub świątecznej Mszy świętej.

Jednocześnie udzielam dyspensy od powyższego obowiązku osobom starszym, z objawami infekcji i tym, które czują obawę przed zarażeniem

 

† Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

 

 


Dodano 09.05.2020r.


List do dzieci przygotowujących się do

Pierwszej Komunii Świętej oraz ich rodziców

Kochane Dzieci Komunijne!

Znacie na pewno opowieść o tym, jak Jezus wraz ze swoimi przyjaciółmi(apostołami) wsiadł do łodzi, aby przepłynąć na drugą stronę jeziora. Nagle zerwała się burza i coraz większe fale uderzały w płynącą łódź. Zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Uczniowie bardzo się bali, a Jezus spokojnie spał.

W końcu postanowili Go obudzić, wołając: Jezu ratuj, bo giniemy! Jezus wstał, rozkazał falom i wiatrowi się uciszyć, i… burza zniknęła, zrobiło się cicho… Jezus spojrzał na apostołów i zapytał, dlaczego się bali, dlaczego nie ufali, że jeśli On jest z nimi, to są bezpieczni, nic im nie grozi (por. Mt 8,23-27).

Dobrze wiecie, że na świecie panuje pandemia. Wielu ludzi boi sięzarażenia koronawirusem. Nie możemy się spotykać w szkole, spędzać wspólnie czasu z rówieśnikami, nie możemy robić wielu różnych rzeczy, które lubimy, bo nam zagrażają tak, jak burza apostołom. Nie możemy również wspólnie świętować tak, jak dotychczas w naszych kościołach. Nawet najważniejszą dla Was i całej Waszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii ze względu na Wasze bezpieczeństwo musieliśmy przenieść na późniejszy czas. Niestety musiciepoczekać trochę dłużej na pełne spotkanie z Jezusem w „Białym Chlebie”. Dlatego piszę do Was ten list.Pragnę Wam powiedzieć, że mimo tego, co się dzieje na świeciei w naszym kraju, Jezus jest ciągle z nami tak, jak był w łodzi z uczniami.

Wtedy, w trakcie burzy na jeziorze, potrafił spokojnie zasnąć, wiedział,że nikomu nic nie grozi. Dziś On mówi do Was: Nie bójcie się, ja jestem z Wami!

Chcę Was zapewnić, że wielu ludzi modli się za Was, Drogie Dzieci.

Wiem, że księża z Waszych parafii, siostry zakonne, katecheci, Wasi rodzice, dziadkowie i całe Wasze rodziny otaczają Was „płaszczem modlitewnej opieki”.

Proszę Was, Wy też się módlcie, abyście, gdy tylko będzie to możliwe, były przygotowane na spotkanie z Jezusem, Jego miłością i pokojem w pierwsze spowiedzi i Komunii Świętej. Nie zapomnijcie o tych wszystkich, którzy Was kochają: Waszych rodzicach, rodzeństwie, dziadkach, chrzestnych, księżach, katechetach, wspierajcie ich codziennymi, małymi gestami miłości.

Zaufajcie Jezusowi! On chce naszego dobra! On nie pozwoli nam zginąć! On uciszy każdą burzę w naszym życiu!

Kochane Dzieci, modlę się za Was, Waszych rodziców, rodziny i przyjaciół, żeby radość oczekiwania na Pierwszą Komunię Świętą ciągle wzrastała. A kiedy zagrożenie wirusem przeminie, wtedy będziecie z większą radością świętować w Waszym kościele ten ważny dla Was dzień.

Drodzy Rodzice!

Zdaję sobie sprawę z tego, że poczyniliście już wiele starań, aby uroczystość pierwszokomunijna Waszych dzieci była dla nich i całej rodziny wielkim świętem. Pewnie myślicie już intensywnie o wyjątkowym przeżyciu Eucharystii, podczas której Pan Jezus po raz pierwszy przyjdzie do serc Waszych dzieci, a także o rodzinnym spotkaniu. Niestety z racji pandemii i ze względów bezpieczeństwa uroczystość musimy przełożyć. Ufam, że dobrze wykorzystacie ten czas na duchowe przygotowanie swoich dzieci i całej rodziny na ważne wydarzenia. Bądźcie inicjatorami modlitwy w Waszych Domowych Kościołach. Módlcie się z dziećmi i za dzieci. Dajcie im wiele wsparcia i miłości. Czytajcie dzieciom Pismo Święte, uczestniczcie z nimi w niedzielnej Mszy świętej przez transmisję medialną lub, jeśli możecie, w kościele, wspierajcie je w spotkaniach z katechetami podczas zdalnego nauczania.W życiu nic nie dzieje się przypadkowo. Każde wydarzenie, nawet to trudne, uczy nas czegoś bardzo ważnego, kształtuje, nas do dalszego życia. Ufam, że również trudny czas zmagania się z koronawirusem jest dla nas nauką zaufania Bogu, podobnie jak dla apostołów lekcją ufności był czas burzy na jeziorze, o którym pisałem Waszym dzieciom.I podobnie jak Wasze Dzieci, również Was zapewniam o wielu modlitwach płynących do Boga za Was od duszpasterzy, katechetów i całych Waszych parafii oraz Waszych biskupów.Zaufajcie Bogu, a On będzie działał w Waszym życiu swoim pokojem,dobrocią, miłością, cierpliwością i szczęściem. On uciszy burzę, która rozpętała się w dzisiejszym świecie! Błogosławię Was i Wasze rodziny w tym oczekiwaniu na pierwszą spowiedź i zjednoczenie z Jezusem w Pierwszej Komunii Świętej Waszych dzieci.

Wasz Biskup

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

Gliwice, dnia 5 maja 2020 roku

 


Dodano 25.04.2020 r.

Od poniedziałku sprawujemy msze św. z ludem, ale zgodnie z przepisami obowiązującymi ( 1 osoba na 15 m kwadratowych). Dlatego w kościele zostały  oznaczone miejsca białą karteczką przy których należy zajmować miejsca. Bardzo proszę do tego się dostosować- chodzi o nasze bezpieczeństwo!.  Będą też miejsca przygotowane przed kościołem  i w grocie lourdzkiej – tam też będzie zapewnione nagłośnienie i do tych miejsc kapłani podejdą w czasie mszy św. z Komunią Św.  W kościele proszę aby pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc miały osoby za których sprawowana jest msza św.

 

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Dodano 19.04.2020r. ( Niedziela Miłosierdzia Bożego)

Zamieszamy aktualny dekret biskupa gliwickiego odnoście udziału wiernych we Mszy św ( patrz punk 3).  Obowiązuje od dnia jutrzejszego tj. 20.04.2020r ( poniedziałek)

 

BISKUP GLIWICKI                          Gliwice, dnia 19 kwietnia 2020 r.

Nr 501/20/A

WSKAZANIA BISKUPA GLIWICKIEGO

W nawiązaniu do Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zmienia się dotychczasowe postanowienia w następujący sposób:

 1. Utrzymane zostają w mocy postanowienia Dekretu nr 363/20/A z dnia 25 marca 2020 roku oraz Komunikatu z dnia 10 kwietnia 2020 roku.
 2. Do odwołania pozostaje w mocy dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. niedzielnej oraz w święta nakazane z dnia 12 marca 2020 roku
  o czym należy poinformować wszystkich parafian i jednocześnie w dalszym ciągu zachęcać ich do uczestniczenia we Mszy Świętej za pośrednictwem radia, telewizji lub internetu.

 

 1. Zezwala się na odprawianie Mszy św. z ludem z zastrzeżeniem, że w kościele może przebywać maksymalnie taka ilość osób, aby na jednego wiernego przypadało co najmniej 15 m² powierzchni użytkowej kościoła.

 

 1. Przypomina się, że osoby przebywające w kościele lub na cmentarzu zobowiązane są do zachowania sanitarnych wymogów bezpieczeństwa, w tym mają mieć zasłonięte usta i nos. Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnieni są duchowni w czasie sprawowania obrzędów religijnych.

 

 1. Do Komunii św. należy podchodzić z zachowaniem odpowiedniej odległości między poszczególnymi osobami. Zaleca się, aby Komunię św. przyjmować na rękę. Natomiast osoby przyjmujące Komunię św. do ust powinny przyjmować ją na końcu.

 

 1. Kapłan udzielający Komunii św. musi obowiązkowo zdezynfekować ręce zarówno przed jej rozdaniem, jak i po zakończeniu obrzędu.

 

 1. Kolejne wskazania będą publikowane w miarę ogłaszania nowych wytycznych przez władze państwowe.

+ Jan Kopiec

Biskup Gliwicki

Ks. Sebastian Wiśniewski

Kanclerz Kurii

—————————————————————————————————————————————————————————————————————————————–

Dodano 17.04.2020r,.

Zmarł śp. Jan Nieścioruk lat 74- pogrzeb poniedziałek g. 9.00

Zmarł śp. Zbigniew Kliś l. 75- pogrzeb środa g. 9.00

Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, niech odpoczywają w pokoju. Amen

 


Dodano 15.04.2020r.

                        Zapowiedzi przedślubne

Mateusz Klaudiusz Ducki, związany cywilnie z Karoliną Zielonka, Nakło Śl.

Karolina Zielonka; związana cywilnie z Mateuszem Duckim, Czarny Las

                              19.04; 26.04; 03.05.2020r.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Ogłoszenia duszpasterskie – Wielkanoc 2020r. – Czas pandemii

 • Przeżywamy Zmartwychwstanie Naszego Pana Jezusa Chrystusa. Fundament naszej wiary. Msze św. transmitujemy o godz. 8.00; 9.45 i godz.. 11.00
 • Jutro II dzień Świąteczny. Msze św. transmitujemy o godz. 8.00, 9.45. i 11.00
 • Od niedzieli powracamy do transmisji różańca Św. o godz. 20.30 w intencji o powstrzymanie epidemii. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.
 • Od poniedziałku przeżywamy oktawę Wielkanocy.
 • Przyszła niedziela to niedziela Miłosierdzia Bożego. O godz. 15.30 transmisja nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. Ofiary w tym dniu składane na Caritas diecezji można przekazywać na konto – Caritas Diecezji Gliwickiej.
 • W kościele jest wyłożony aktualny, świąteczny numer Gościa Niedzielnego. Proszę nawiedzających kościół o nabywanie prasy. Aby wspomóc działalność wydawniczą naszej katolickiej gazety.
 • Nadal obowiązuje dekret biskupa gliwickiego o sprawowaniu Mszy św. bez wiernych
 • Msze św. sprawujemy według stałego porządku parafialnego. ( wyjątek środa godz. 17.00)
 • Msze św. są transmitowane na żywo przez Internet. Na You  Tube wpisując : Parafia w Nakle Śląskim
 • Różanie codziennie o godz. 20.30
 • Informuję, że ze względów sanitarnych woda na cmentarzy jest zakręcona do odwołania
 • W Wielkanoc i II święto cmentarz jest zamknięty. Bardzo proszę o zastosowanie się  do obowiązujących przepisów !!!
 • Dziękuję też za ofiary składane na funkcjonowanie naszej parafii- Bóg zapłać !!!
 • Jako Duszpasterze – Dziękujemy za wszelkie formy wsparcia nas i naszej posługi !!!
 • Kościół otwarty od godz. 8.00 do godz. 17.30. Godzinę przed planową mszą św. okazja do spowiedzi świętej.
 • Ważne informacje dotyczące funkcjonowania naszej parafii zamieszczamy
  w zakładce – Aktualności
 • W ZAKŁADCE Ogłoszenia- (parafialna strona internetowa) – publikujemy aktualny Dekret Ks. Biskupa.
 • W związku z obecną sytuacją serdecznie zapraszamy do modlitwy rodzinnej w naszych domach ( rodzice z dziećmi ); zachęcamy do wspólnego czytania Pisma Świętego, ożywmy nasz kościół domowy.  
 • Ofiary za odprawione msze św. można przekazywać na konto parafii.
 • Proszę też korzystanie z płynu dezynfekującego umieszczonego przy wejściu kościoła.

Wszystkim parafianom życzymy Bożego Błogosławieństwa. Niech zwycięstwo Naszego Pana nad grzechem, śmiercią i szatanem będzie niegasnąca nadzieją na lepsze jutro. Jesteśmy w rekach Boga. Alleluja !!!